С тези 2 милиарда можехме да санираме 4 хиляди сгради, а не само 2 хиляди. Това заяви служебният заместник-министър на регионалното развитие Виолета Комитова пред БНР по повод изискваните от прокуратурата конкретни данни след подаден от МРРБ сигнал за допуснати нарушения по програмата за саниране.
"Сигналът е свързан с фактите, които ние установихме по време на служебното правителство, а те са три – необосновано високи цени на санирането, наддоговаряне на одобрения от Министерския съвет финансов ресурс и липса на физическа проверка на извършените строително-монтажни работи", посочи тя.
Според Виолета Комитова заради високите цени на санирането и свързаните с това нарушения на финансовата дисциплина, се е стигнало до наддоговаряне.
"Аз считам, че министър Павлова не е компетентна да отговаря за цените на строително-монтажните работи, но във втората част – която е наддоговаряне на финансов ресурс, считам, че е било напълно в нейната компетентост да се справи с този проблем, но тя не се е справила. Третата причина, която довежда до наддоговаряне, това е липсата на контрол през цялото време на изпълнение на програмата", обясни Комитова.
"В резултат от тези три много сериозни пропуски цената на квадратен метър над договарянето и липсата на контрол, ние днес имаме извънредно много жалби и на граждани, и на фирми за некачествено строителство. Всичките те постъпват в Регионалното министерство, много претенции на браншови организации, които настояват за проверка на качеството на вложените материали като дограма и топлоизолация. В резултат има разплатени недопустими разходи по програмата", каза зам.-министърът.