Сотир Цацаров отряза Местан

сотир цацаров

"Не може обусловено да се приеме наличието на данни за евентуални нарушения, които да са в такава степен тежки и повсеместни, че със съвкупния си ефект да опорочават изборния процес и неговите резултати. И съответно да налагат сезирането на Конституционния съд за произнасяне по законността на изборите." С това заключение главният прокурор Сотир Цацаров отказа на Лютви Местан и ДОСТ да сезира КС и да поиска касиране на вота.

Цацаров беше сезиран с това искане от двамата лидери на ДОСТ Лютви Местан и Орхан Исмаилов на 4 април. В жалбата им се оспорваше законността на току-що отминалите парламентарни избори и се твърдеше, че в хода на предизборната кампания, а и в самия ден на вота са извършени значими нарушения на изборния процес и на правата на гражданите.

Двамата лидери на коалицията смятат, че чрез блокадите на границата е било осъществено "организирано възпрепятстване на хиляди български граждани, пребиваващи в Република Турция, да осъществят конституционното си право да гласуват". А отделно чрез въведеното изискване на ЦИК декларациите на гласуващите в чужбина да се попълват лично и пред избирателните комисии, се въвеждало "допълнително противозаконно изискване за упражняване правото на глас" и е било въведено "недопустимо изискване за образователен ценз и за писмена грамотност на български език".

Отговорът на главния прокурор дойде на 13 април. И от него става ясно, според Цацаров нито блокадите на Капитан Андреево, Лесово и Малко Търново, нито декларациите са довели до такива нарушения, които да могат да опорочат резултата от изборите и да станат основание за тяхното касиране.

Първо, защото според данните, постъпили в прокуратурата, продължителността на блокадата по границите е била в рамките на 3-5 часа, при това с периодично пропускане на леки автомобили и пешеходци. А така практически е била осигурена възможност за преминаване на желаещите да влязат в страната.

И второ, защото изискването да се попълнят декларациите пред членовете на ЦИК съвсем не е "недопустимо", според главния прокурор. "Следва изрично да се обърне внимание, че е неприемлива оценката на жалбоподателите за незаконосъобразност на указаното във въпросното писмо на ЦИК. Очевиден е смисълът му: да се осигурят гаранции за информираното лично попълване на декларациите от гласоподавателите", категоричен е Сотир Цацаров.

Главният прокурор е един от малкото субекти, които имат право да сезират Конституционния съд. Освен към него Местан и Исмаилов могат да се обърнат със същата молба към президента, ВКС и ВАС, Министерския съвет, Висшия адвокатски съвет, омбудсмана или да се обърнат към депутатите, за да съберат подписите на 1/5 от тях. Освен това Лютви Местан вече обяви, че се готви да сезира и съда в Страсбург.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст