Много трудно е да се прецени за сега каква е възможността за успешно завършване на пълния мандат. Това коментира политологът Антоний Гълъбов във връзка с управленската програма на ГЕРБ и Обединени патриоти в интервю за агенция "Фокус".
„Това, което е сигурно е, че от 1 юли нататък влизаме в един интензивен дневен ред, който е свързан с председателството на Естония, нашата страна и Австрия. Това е ритъм, който е отразен в управленските приоритети, но който ще има съществено значение за стабилизирането и за работоспособността на управляващата коалиция“, коментира Гълъбов.
Той не очаквам до края на следващата година да имаме сериозен проблем от гледна точка на неспособност за управление.
"Важно е наистина тази воля и тази решителност, която беше демонстрирана днес да бъде задържана като ангажименти и през следващите месеци, защото нашето председателство не се свежда единствено и само от 1 януари до 30 юни догодина. Всъщност от 1 юли тази година, когато започва председателството на Естония, ние вече сме много активно ангажирани в постигането на определени цели, така че важно е наистина до 1 юли да имаме достатъчно стабилно конструирано мнозинство, което ще е в състояние да понесе това натоварване, което още носи със себе си дневния ред на председателството“, заяви Гълъбов.
Във връзка с това дали в представената управленска програма липсват теми, които в последствие биха влошили отношенията в една бъдеща коалиция, той отбеляза, че програмните намерения са ориентирани по-скоро спрямо сектори.
„Това са темите, които вървят към България, включително свързаните с бъдещето на Европейския съюз и с промените в изборното законодателство, дори от гледна точка на цялостното преосмисляне на съвременните измерения на сигурността. Всичко това са по-скоро хоризонтални теми. Това са теми, които ще бъдат четими и ще могат да се видят през различни сектори. Така че тук не става дума толкова за отсъстващи теми, колкото за връзките между секторните политики, които са представени именно като секторни политики. Те са представени така, както всъщност долу горе ще изглежда структурата на правителството“, посочи политологът.