Великден е първият от поредица празници в българската традиция, който традиционно изисква на трапезата да има месо, от животно пренесено в жертва на честването. Този обичай не е присъщ само за нашите географски ширини.
В Англия обядът за празника също е агнешко със зеленчуци. Около трапезата традиционно се събира цялото семейство. В графство Ланкашир пък дори се провежда "надбягване" между яйца, които се надпреварват по нанадолнището на хълм, от чийто връх са пуснати. Притежателят на това, което изпревари останалите и стигне първо долу, ще бъде здрав през цялата година.
Що се отнася до традициите за менюто на Великден, се оказва, че с Австралия не сме толкова надалеч. На острова също се сервира печено агнешко, говеждо или пиле. Най-често за десерт на празника се поднася торта "Павлова", която е богата на плодове – киви, ягоди, ананас и мандарини. Лакомствата обаче не спират до тук. В Австралия са много популярни и фигурките от шоколад и захар във форма на зайци и на торбестото подобно на мишка австралийско животно "бандукт". На острова в южното полукълбо Великден се смята за край на лятото и начало на есента. Затова повечето семейства излизат, за да се порадват на последните слънчеви дни сред природата. Преди да отидат на църква пък островитяните си хапват кръгли кифлички със стафиди
Обратно на австралийците, в Германия отбелязват края на зимата в съботата преди Великден. Те палят голям пасхален огън, който символично "изгаря" злите помисли. В празничната сутрин пък родителите скриват кошница с лакомства в къщата, а на децата се казва, че е подарък от Великденския заек и те трябва да намерят лакомствата. Гости пък германците посрещат в следобедните часове.
Празничната трапеза в Полша изобилства от плата с месо, млечни и тестени продукти. Всяко от ястията преди това обаче, трябва да е осветено в църква. Хлябът за Великден е украсен с кръст от тесто, цветя и птици. Задължителните символи на масата са фигура на агне, изработена от масло, и хрян, за да не се забравят и трудните моменти в живота.
В САЩ не изневеряват на стереотипа си и на великденската трапеза се сервира шунка, но не каква да е, а с ананас и картофи. Подобно на Хелоуин, на децата се дава кошница с бонбони и шоколад. Задължително за американците е на този ден да са облечени с най-новите си дрехи и ако не цял тоалет, то поне ръкавици. Подовно на англичаните, тук също се забавляват докато търкалят яйца по наклон. Най-популярното състезание в "лов на яйца" се провежда всяка година в градинката пред Белия дом.
Италия пък се откроява с пищни празненства, които изобилстват от лакомства и традиционни деликатеси за Великден. Такива са бисквити с кашкавал и обредният хляб във форма на гълъб "коломба". На ботуша е характерна и баница от 33 пласта кори, които символизират христовата възраст. На втория ден от Великден пък се организира пикник, на който трябва да присъства цялото семейство и приятели, да е шумно и весело. Традицията е толкова важна, че веселието на открито не се отменя дори навън да вали.
Великден е най-големият празник през годината в Русия. На великденската маса главно място заемат козунакът и яйцата, които обаче са поставени върху зелена покривка. В първия ден на празника руснаците се поздравяват с "Христос Воскресе!" и "Воистину Воскресе!". За разлика от нас обаче, те се целуват три пъти по бузите, след което си подаряват боядисани яйца. Вторият ден на Великден пък е посветен на благотворителността. Тогава е прието да се посещават болници и да се дава милостиня. Според народни поверия някога руснаците събирали пари и откупвали бедняците, които са били затворени заради дългове. Цялата седмица е посветена на празненства, дори е позволено мъжете да бият камбаните на църквите, когато пожелаят. Това е и причината да се поддържа празничното настроение.
Във Филипините пък се практикува странна традиция – разпъват мъже и жени на кръст. Десетки вярващи изтезават по този начин телата си като съпричастност към мъките на Божия син. Въпреки че църквата е против подобни ритуали филипинците вярват, че така изкупуват греховете си. Традицията се повтаря от векове на Разпети петък.
Малко известната традиция във Швеция е "Великденската вещица", която поздравява всички за празника с лъскав чайник във ръка, докато лети на метлата си. Менютата на скандинавците за Коледа и Великден почти нямат разлика. Все пак за шведите декемврийският празник е много по-голям от Христовото възкресение. Един от специфичните обичаи е да се правят яйца от картон, във които да се слага голям шоколадов бонбон. За празника домовете на шведите са богато украсени в зелено, бяло и жълто.
Приготовленията в южната ни съседка Гърция пък започват още в началото на Страстната седмица, когато стопанката на къщата почиства дома и го украсява. Освен боядисването на яйца в четвъртък, се пекат и традиционни бисквити. Храната за празника пък се носи за благославяне в църквата след съботната литургия. Гърците ходят на църква всяка вечер от Страстната седмица, като по този начин изразяват съпричастие към мъките на Христос по време на разспването. В полунощ на събота срещу неделя камбаните на храмовете оповестяват със звънът си възкръсването на Божия син. След нощната литургия миряните започват да празнуват.