Турция трябва да търси възможно най-широк консенсус по своите промени в конституцията, имайки предвид близките резултати от гласуването на референдума. Това обяви Европейската комисия в изявление, цитирано от агенция Ройтерс.
Според официални резултати от гласуването на референдума в неделя, 51,3% от турските избиратели са одобрили промени в конституцията, които ще дадат нови широки правомощия на президента Реджеп Тайип Ердоган, отбелязва Ройтерс.
С оглед на близките резултати от референдума и важните последици от конституционните промени, ние също така призоваваме турските власти да търсят възможно най-широк национален консенсус при тяхното прилагане, се посочва в изявлението на Европейската комисия.
Турското ръководство трябва да обмисли внимателно следващите си стъпки, посочи в изявление днес генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд, цитиран от агенция Ройтерс.
Европейски политици показаха смесени реакции на резултатите от вота. "Близкият резултат на референдума показва, че Ердоган не е Турция. Усилията за демокрация и човешки права трябва да продължат", заяви Мартин Шулц, кандидат на германските социалдемократи за канцлерския пост.
Германският външен министър Зигмар Габриел каза, че е важно да се запази спокойствие след турския референдум за увеличаване на правомощията на президента, какъвто и да е резултатът от вота, предаде АП.
"Турският референдум не трябва да води към несподелена власт. Ако бъда избран за президент, ще протегна ръка на всички хора, които вярват в демокрацията", заяви кандидатът за президент на Франция Еманюел Макрон.
"Турция избра повече ислямофашизъм и тоталитаризъм днес", заяви холандският политик Герт Вилдерс.