Патриархат в парламента

Парламент Менда Стоянова

Дамите в 44-ото Народно събрание са твърде малко – едва една пета, или около 22% в сравнение с мъжкото представителство, което е в разрез дори с европейските директиви за равенство между половете.

Тревожното е, че само преди няколко години този процент е бил доста по-висок, приближавал се е до 30%, а като цяло има стандарти както на Организацията на обединените нации, така и на Съвета на Европа за дамите в парламентарните органи на управление да доближават по-скоро 40%, твърди политоложката от НБУ Катя Христова.

По нейни наблюдения друга тревожна тенденция е, че за втори пореден мандат три области от страната – Видин, Габрово и Ямбол, изобщо не са излъчили представителки на женския пол. Там няма нито една дама – нито в началото на листите, нито като вече избран парламентарист.

Странно е, че в новия 44-и парламент БСП, чийто лидер е жена, има твърде слабо представителство на дамите.

За "Обединени патриоти" това е трайна тенденция, а с най-малко представителство на жени традиционно е ДПС.

Партия "Воля“ вкарва най-голям процент дами в парламента – 40% от състава на парламентарната си група.

Така от 56-те представителки на нежния пол в 44-ия парламент 31 са в ГЕРБ, 14 – в БСП. В групата на Марешки има 7, в ДПС – три. "Обединените патриоти" поставят своеобразен рекорд – дамата в тяхната парламентарна група е само една.

ГЕРБ загуби една от емблемите си, двукратната председателка на Народното събрание Цецка Цачева, която този път не успя да се класира, изместена чрез преференции от свои съпартийци. Извън борда остана и психоложката от Перник Ирена Соколова. Затова пък на небосклона се появиха нови звезди като Даниела Савеклиева и бургаската журналистка Диана Саватева.

В първите редици на ГЕРБ отново ще са стожерите на парламентарната група Цвета Караянчева, Менда Стоянова, Десислава Атанасова, както и авторката на Закона за училищно и предучилищно образование Милена Дамянова. На косъм влезе и ексвътрешната министърка Румяна Бъчварова. А Стоянова пак ще може да разчита на дясната си ръка в бюджетната комисия бургазлийката Диана Йорданова. Може да се каже, че в този парламент хлевоустата депутатка Караянчева излезе на по-предна позиция от Менда Стоянова, сядайки на заместникпредседателското кресло.

Ново попълнение в групата на ГЕРБ е училищната директорка от Варна Таня Петрова, както и икономистката от Велико Търново Станислава Стоянова. Бившата учителка и заместник-кмет на гр. Септември Даниела Малешкова пък представлява гражданската квота в ПГ на ГЕРБ.

Любопитно е присъствието на Десислава Тодорова, която от 15-а позиция в пазарджишката листа чрез лавина от преференции се придвижи на избираемо място. Тя е съпруга на бизнесмена Христо Тодоров, който беше депутат в 43-ото НС от ББЦ, но по-късно премина към групата  БДЦ на Ковачки. На депутатската банка седна и неуспялата кандидатка за кмет на столичния район "Младост" Мария Илиева.

При социалистите до лидерката на БСП Корнелия Нинова ще застанат новите лица Елена Йончева и Нона Йотова, ексминистърът на образованието Анелия Клисарова, Весела Лечева, бившата кметица на Смолян Дора Янкова, бившата шефка на Селскостопанската академия Светла Бъчварова-Пиралкова.

Нови попълнения сред дамите в левицата са д-р Валентина Найденова от Ловеч, учителката от Карлово Веска Ненчева, директорката на столичното 125-о СОУ Ирена Атанасова, както и Надя Клисурска-Жекова, извадила късмет с феномена 10/10 в пазарджишката листа. Същият феномен вкара в парламента и още една директорка на училище от Казанлък – Донка Симеонова. Най-младата депутатка в този парламент ще е от червените редици – това е 25-годишната Теодора Халачева, бивш модел и общински съветник в Пловдив.

В групата на ДПС пък се завърна д-р Нигяр Джафер, която бе излъчена и за един от заместник-председателите, а новото попълнение е Велислава Кръстева, до скоро пресаташе на партията.

При Патриотите (за срам) дамата е само една – атакистката и специалист по компютърни системи и управление Маргарита Николова от Стара Загора. От техните редици отсъства друг верен кадър на "Атака" – Магдалена Ташева, която стана известна с цветистия си остър език и крайни тези за бежанците и ЕС.

Най-непознати са дамите от партия "Воля". Твърди се, че Гергана Стефанова е дясната ръка на бизнесмена и най-вероятно ще оглави и парламентарната група. Тя е един от най-доверените кадри на Веселин Марешки, бивш общински съветник във Варна, държи голяма част от бизнеса му чрез различни ЕООД-та, така че те да не се свързват с неговата фамилия. 

Албена Найденова пък е на ръководна позиция в холдинговата група на Марешки и водеше листите в 23-ти МИР в София и в София-област. Нина Миткова е съпруга на пловдивския бизнесмен Максим Митков, който се занимава с производство на детски колички и пособия. Полина Цанкова-Христова пък е стара съпартийка на Марешки още от първата му формация "Либерален алианс".

Други две дами от "харема" на бизнесмена са Дора Христова, работила като икономист и счетоводител, и Боряна Георгиева, регионален директор за аптеките във Варна. Още един – Кръстина Таскова, също верен кадър на Марешки, ще търка и депутатската банка редом с него. Тя беше до "патрона си" по време на цялата му кандидатпрезидентска кампания.

Дали си е струвало Марешки да разтури половината корпоративна уредба, за да пребивава в парламента и доколко ще се възвърне тази негова инвестиция, ще стане ясно най-късно след година. Но сега той е зареден и кипящ от енергия.

В отишлото си преди три месеца 43-ото НС жените са били 49, или 20.42 процента. Най-много дами – и като брой, и като процент от парламентарната група, е имало при Бойко Борисов – 29 начело с Цецка Цачева, която бе за втори път председател. Това прави почти 1/3 от общо 84-те избраници от ГЕРБ. А и лидерът сам е признавал, че работи добре с жени.

В БСП бяха със слаби позиции и в 43-ото събрание – от 39 депутати едва пет са били жените. За сметка на това бяха сред най-опитните парламентарни бойци. Като например Мая Манолова и Корнелия Нинова, заради които Борисов се хващаше за главата.

В ДПС никога не е имало наплив от жени, но в 43-ия парламент те бяха едва три, и то все нови попълнения.

В Реформаторския блок дамското присъствие беше около 10% и все от "квотата" на ДБГ – Меглена Кунева и съпартийката й Бойка Маринска.

В "Атака" приятелката на Волен Сидеров – Деница Гаджева, се отказа от мандата си в полза на Миглена Александрова. В парламентарната група на "Атака" обаче бяха също компютърната специалистка Калина Балабанова и журналистката Магдалена Ташева.

ББЦ не успя да прати в 43-ото Народно събрание половинката на Николай Бареков – Мария Календерска. Затова единствената дама в разнородната и разпадаща се група беше братовчедката на бизнесмена Христо Ковачки – Красимира Ковачка.

Сред единадесетте депутати от АБВ кметицата на Перник Росица Янакиева беше единствена дама. След нейната нелепа смърт мястото й зае друга – Мариана Тодорова.

Патриотите се отчетоха само с две нежни попълнения – Полина Карастоянова (по-късно изключена от групата) и Султанка Петрова.

През най-новата ни история първо Симеон Сакскобургготски и НДСВ разчупиха стереотипа, като вкараха повече жени на депутатските банки в унисон с европейските разбирания и норми. И това ще бъде едно дълго запомнящо се присъствие. Общо в 39-ото Народно събрание влизат 63 дами. Най-впечатляваща е ПГ на НДСВ с т. нар. царски красавици. И до днес парламентарните служители си спомнят за елегантните и изискани Камелия Касабова, заместник-председател на парламента, напористата Антония Първанов, Анелия Мингова, Теодора Дренска, Ирена Варадинова, Мария Ангелиева, Гергана Грънчарова (Паси), Нина Чилова, най-младата депутатка тогава Ралица Агайн, както и за шармантните понякога тоалети на Весела Драганова. Такава бе колоритната картина на царския парламент.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст