Сто четиридесет и девет политически партии подадоха в Сметната палата годишните си финансови отчети и списъците на дарителите си за 2016 г., като спазиха изискванията за представянето им и срока по Закона за политическите партии (ЗПП), който изтече на 31 март.
Не са подали годишни финансови отчети девет партии: "Български земеделски съюз", "Български национален съюз нова демокрация", "Гражданска сила", "Гражданско обединение за реална демокрация (ГОРД)", "Движение за благоденствие и възход", "КОЙ – компетентност, отговорност и истина", "Народняшка земеделска партия НИКОЛА ПЕТКОВ", "Национален идеал за Единство" и "Национално патриотично обединение".
Сметната палата ще уведоми прокуратурата за това, че пет от тези партии – "Български земеделски съюз", "Гражданска сила", "Движение за благоденствие и възход", "КОЙ – компетентност, отговорност и истина" и "Национално патриотично обединение", не са подали финансовите си отчети за втора поредна година. Според чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗПП – "Софийски градски съд постановява разпускане на политическа партия…"когато "не е подала годишните си финансови отчети пред Сметната палата за две последователни години", като "Решението на съда се постановява по иск на прокурора" (чл. 40, ал. 2 от ЗПП).
Освен това, отчетите на четири партии – "Роден край", "Черноморец", "Съюз България" и "Българска демократична общност", са подадени в срок, но не са спазени изискванията на Закона за политическите партии (чл. 34, ал. 5) относно формата, съдържанието и начина на подаване, и затова тези отчети се смятат за неподадени.
Според ЗПП на политическа партия, която не представи в срок финансов отчет, се налага имуществена санкция в размер от 5000 до 10 000 лв.
Сметната палата публикува списъци на политическите партии:
– чиито годишни финансови отчети за 2016 г. са представени в Сметната палата в законовия срок и отговарят на изискванията на Закона за политическите партии;
– непредставили в Сметната палата годишните си финансови отчети за 2016 г. съгласно изискванията на Закона за политическите партии;
– чиито годишни финансови отчети за 2016 г. са представени в Сметната палата в законовия срок, но не отговарят на изискванията на Закона за политическите партии.
Предстои Сметната палата да започне ежегодния си одит на финансовата дейност, приходите, разходите и управлението на предоставеното имущество на политическите партии, които през предходната година са получавали държавна субсидия, ползвали предоставени им помещения – държавна или общинска собственост, и са участвали в избори.
Сметната палата публикува и Списък на политическите партии, които са получили държавна субсидия през 2016 г., съгласно чл. 34, ал 6 от ЗПП.