Депозитите в банките с нов рекорд

2 млрд. за бизнеса пускат през октомври - Вълна

Безпрецедентно ниските лихви по депозитите не стресираха влоговете в банките и те достигнаха рекордните 78.8 млрд. лева. Това показаха данните на Българската народна банка (БНБ) за състоянието на банковата система към края 2017 година. Подобни резултати не са отчитани досега. В търговските банки са спестени  5.2 млрд. лв. повече, отколкото през февруари 2016-а, сочи статистиката на Централната банка.

Да напомним, че средните лихви по срочните депозити на домакинствата в левове са 0.45%, а за тези в евро – 0.34 процента. Сходно ниски са и лихвите при фирмените спестявания.

Цитираните резултати включват всички 27 търговски банки и клонове на чуждестранни кредитни институции в страната. Изчисленията на "БАНКЕРЪ" показаха, че петте най-големи банки са привлекли близо 58.5% от депозитите на фирми и домакинства, вложени в системата през разглеждания период. Това са "УниКредит Булбанк", "Банка ДСК", Първа инвестиционна банка, Обединена българска банка и "Пощенска банка".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст