Бойко Борисов ще направи всичко възможно това правителство – на ГЕРБ и Патриотите, да изкара пълния си четиригодишен мандат. Причините са поне три. Първо, за него това е въпрос на чест или на комплекс (според някои), тъй като не можа да завърши нито един от двата си предходни мандата. През 2013-а Борисов хвърли преждевременно оставка само няколко месеца преди да дойдат редовните избори. В края на 2016-а направи същото на втората година от управлението си. Според някои наблюдатели шегобийци, ако се съди по времетраенето на кабинетите "Борисов 1" (3 години и 9 месеца) и "Борисов 2" (2 години), то "Борисов 3" следвало да продължи една година. Затова лидерът на ГЕРБ е готов на тежки компромиси и ще впримчи коалиционните си партньори в "заробващи" клаузи, щом се налага да търси плаващи мнозинства, но ще гледа да изкара този мандат докрай.
Втората причина, твърдят някои анализатори, е, че Борисов още не се е отказал да завърши политическата си кариера като президент. А избори за държавен глава ще има в края на 2021-ва, докато в средата на същата година би трябвало да изтече пълният мандат на третия кабинет на Борисов.
Третата причина са Патриотите, които са наясно, че са в ситуация: "Кога, ако не сега?". Такъв шанс може би няма да имат повече. Не само да участват в управлението на държавата, но и да са ключов партньор, който е в позиция да поставя условия на по-големия участник в коалицията, да иска министерски кресла и постове, както и да налага точки от собствената си предизборна програма в дневния ред и на правителството, и на парламента.
Ето защо коалиционните партньори си вързаха взаимно ръцете, като записаха клауза в споразумението, че ще правят правителство с цел пълен четиригодишен мандат и нито един от тях поотделно няма да има право да предизвика предсрочни избори. Демек "забранява се" на Бойко Борисов да хвърля оставка, когато му скимне и за каквото му скимне. Тази клауза би предпазила бъдещите коалиционни партньори от самите тях, като се има предвид, че самият Борисов няма изкаран пълен мандат, тъй като и двата пъти сам е предизвиквал предсрочни избори с оставката си, а трите партии от националистическото обединение – НФСБ, ВМРО и "Атака" – са майстори на политическите кавги, ултиматуми и шумни скандали, коментираха наблюдатели. Според конституцията вричането в четиригодишен мандат не гарантира, че бъдещият кабинет няма да си тръгне по-рано.
За да изчистват предварително спорните въпроси и да не се изненадват в гръб коалиционните партньори, всяка седмица ще се събира Политически съвет, в който ще участват Бойко Борисов, Цветан Цветанов и още един представител на ГЕРБ, както и тримата лидери на "Обединени патриоти" – Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров. В коалиционното споразумение е записано още, че ако министърът е от едната политическа сила, то задължително заместникът ще е от другата – нещо като взаимен контрол във всеки един ресор. Както се казва – "проверката е най-висшата форма на доверие".
Партньорите няма да могат да изнасят пред медиите и обществото несъгласията си по дадени решения или предложения на правителството, а ще трябва да ги споделят първо в рамките на коалицията и на Политическия съвет. Изобщо по всичко личи, че Борисов се опитва да избегне грешките от предишния мандат с Реформаторите – хем да имат министри, хем техни депутати да са опозиция в парламента.
За да избива все пак отнякъде парата и да не се натрупва напрежение, което би могло да взриви управляващото мнозинство, е оставена вратичка. Ако по някой въпрос не може да се постигне консенсус, то всеки от партньорите може да го постави на разискване в пленарната зала и да търси подкрепа от другите парламентарни групи. Което де факто означава, че когато е необходимо, ще се прибягва и до плаващи мнозинства за постигането на една или друга цел било то от ГЕРБ, или от Патриотите. Тази клауза може да се превърне в нож с две остриета, ако някой от партньорите реши да злоупотреби с това си право.
Все във връзка с опита да се осигури пълен четиригодишен мандат на правителството "Борисов 3" се появи и казусът "Деница Златева". От БСП заподозряха Бойко Борисов, че се опитва да обвърже чрез нея и БСП с управлението и да обезсили по този начин опозицията. Заместник-председателят на парламентарната група на социалистите Жельо Бойчев е убеден, че ГЕРБ се опитват да опитомят столетницата, защото това е пътят към изкарване на пълен мандат на правителството. В този контекст той изтълкува и предложението на Борисов към Корнелия Нинова да стане председател на парламента. Бойчев даде да се разбере още, че БСП в никакъв случай няма да приеме да играе ролята на смокинов лист на това управление, нещо, което са правили Реформаторите в предишното правителство.
При откриването на 44-ия парламент лидерът на БСП Корнелия Нинова ясно очерта в кои области партията й ще търси съгласие и ще подкрепя управляващите – сигурността, председателството на ЕС и демографската политика. За всичко останало обаче ще има твърда и отчетлива опозиция. Очевидно Борисов реши да се възползва от заявеното желание за консенсус за председателството и да впримчи БСП. Само че предложените високи позиции на Нинова и Златева не можаха да изиграят ролята на сиренцето в капана, въпреки че бяха едри хапки. Очевидно жените в БСП не са като тези в ГЕРБ. Не отстъпват нито пред харизмата му, нито пред мускула.
"Борисов с предложенията си към Златева (да остане като вицепремиер за председателството на ЕС) и с предложенията си към Корнелия Нинова да бъде председател на Народното събрание просто се опитва да подчини БСП. Това няма да стане!", беше категоричен и членът на Изпълнителното бюро Кирил Добрев. Той обясни, че партията не е спирала Деница Златева, а тя сама е взела своето решение да откаже. "Тя в края на краищата не е крепостен селянин, че някой да решава вместо нея. Чисто морално не е имала никакви колебания да остане в правителството. Политиката не е футбол да се трансферираме от един отбор в друг. Жалко за тези, които наистина го правят", коментира Добрев казуса.
С уточнението, че е член на Изпълнителното бюро на БСП повече от 10 години, самата Деница Златева обясни ситуацията с отправената към нея покана да остане в кабинета "Борисов 3", както и мотивите за отказа си: "Имах лично предложение от Бойко Борисов, не по телефона, към мен специално. Имахме с него разговори колко е важно европредседателството и какво предстои да бъде направено. В тази ситуация, при решение на Националния съвет, че БСП няма да участва под никаква форма в правителство на ГЕРБ, това е правилното решение".
Знае се, че Бойко Борисов не обича да губи дори на карти, както и да получава откази. И той не закъсня да се оплаква и да напада Нинова, че пак лъжела, говорела за консенсус за председателството, пък ето на, не му дава Деница ("която за три месеца направи много и успя да навакса почти всички закъснения по подготовката"). Останалите гербери, во главе с парламентарния шеф Димитър Главчев, в хор също запяха тази песен и се завайкаха за неконструктивното поведение на лидера на БСП. Заприглася им и патриотът Валери Симеонов.
БСП обаче веднъж се е парила от такова участие уж в лично качество и няма да повтори тази грешка. Още повече с ГЕРБ, на които твърди, че е единствена алтернатива. Да си припомним, че в правителството на Симеон Сакскобургготски влязоха като министри покойният вече бивш кмет на Русе Димитър Калчев и екскметът на Благоевград Костадин Паскалев, който беше и вицепремиер. И въпреки всички клетви, че двамата не са пратени от БСП там, а са поканени като личности, така и остана сянката на съмнението, че Столетницата, която иначе беше в опозиция, неафиширано участва в управлението. А Сакскобургготски беше обвиняван, че не само е размил границите между ляво и дясно, но давайки на всички парламентарни партии по парче от пая, де факто е лишил властта от опозиция и си е осигурил комфорт.
Е, Бойко Борисов май се опитва да направи същото, но с този амбициозен и неотстъпчив лидер на БСП явно няма да му се получи. Нинова очевидно е решила да го остави да изпие до дъно горчивата чаша, наречена "трети мандат" (в компанията на Патриотите).