Досегашната инструкция за взаимодействие между МВР и ДАНС заминава в историята и отстъпва място на нови правила. Те са описани в проект на Инструкция за взаимодействие между Министерството на вътрешните работи и Държавна агенция "Национална сигурност", публикуван тази седмица в сайта за обществени консултации към Министерския съвет.
В мотивите към проекта е уточнено, че областите за взаимодействие са: оперативно-издирвателната
дейност, конвоиране на арестувани и настаняването им в помещения за настаняване на
задържани лица, международно сътрудничество, управление на човешките ресурси,
координационна, информационна, справочна и административна дейност и други дейности
от компетентност на двете ведомства.
Що се отнася до конкретните форми на взаимодействие, те са обмен на информация, провеждане на работни срещи, създаване на съвместни работни групи, провеждане на координирани мероприятия, повишаване на
квалификацията на служителите на двете ведомства, съвместни планове за действие и техническа помощ.
Вътрешното ведомство и агенцията съвместно ще извършват оперативно-издирвателна дейност за превенция, предотвратяване, пресичане, разкриване и разследване на престъпления и други
посегателства срещу националната сигурност и обществения ред. Информацията, която ще си разменят, ще се определя според вътрешните правила в двете ведомства, при спазване на принципа "необходимост да се знае". Тя ще бъде съобразена с изискванията на Закона за защита на класифицираната информация. Структурите на МВР и ДАНС ще обменят информация, отнасяща се до тероризъм или непосредствени заплахи за националната сигурност и обществения ред чрез оперативните си дежурни части, като ДАНС предварително ще информира териториалните структури на МВР за операциите си с евентуална употреба на оръжие, защитни и помощни средства, се казва в проекта.
Чрез дирекцията "Международно оперативно сътрудничество"- МВР (ДМОС) и специализираната дирекция "Сигурност" на ДАНС двете ведомства ще обменят информация, засягаща и сигнали в Шенгенската информационна система (ШИС). Единният оперативен център към ДМОС и оперативният дежурен център към агенцията също ще поддържат връзка при спешни случаи, а когато информацията се отнася до заплаха за тероризъм, данните се предоставят и на Националния контратерористичен център,
разположен в ДАНС.
ДАНС и МВР вече ще имат възможност да си разменят и делата от архивните си оперативни отчети. Това ще става след писмено искане от главния секретар на МВР или посочено от него длъжностно лице. По същия начин и шефът на ДАНС или оправомощен от него заместник-председател може да иска дела от оперативния отчет на вътрешното министерство. Делата могат да се предоставят за временно ползване в срок до 30 работни дни.
След влизането в сила на новата инструкция МВР и ДАНС вече ще могат да си обменят не само информация, но и технологии и технически средства, както и да разработват съвместно конкретни теми и технически средства и да си партнират при тяхното производство и експлоатация. Най-интересен е чл.23 от инструкцията, според който структурите на МВР и ДАНС осъществяват съвместна дейност за разкриване и противодействие на използвани неправомерно технически средства за връзка и разузнаване. Двете силови ведомства могат да си предоставят и комуникационни услуги, като разходите се покриват от страната, която е поискала това.
Инструкцията уточнява и една твърде деликатна за обществеността ни тема – как двете ведомства ще си съдействат при използването на специални разузнавателни средства (СРС). Според чл.25, когато структури на МВР искат от ДАНС да използва и прилага СРС-та, задължително се съгласува със специализирана дирекция "Технически операции" в агенцията наличието на такава техническа възможност. Съгласуването се извършва, преди съдът да разреши прилагането на спецсредства.
При акции за задържане на лица от ДАНС служителите на министерството ще оказват съдействие за установяване на самоличност, идентификация на лица, осигуряване на килии и помещения за разпит, се посочва в чл.12 от инструкцията.
Двете ведомства ще получат възможност и за обмен на информация за кандидати за постъпване на държавна служба, както и за свои бивши и действащи служители на двете ведомства. Те могат да разменят и справки за проучванията за надеждност, които се правят относно кандидатите преди постъпване. ДАНС и МВР ще имат също така и възможност да обменят информация за обвързаност на техни служители с мафията, за корупционни практики и друга престъпна дейност на служителите си.
Проектът за нова инструкция за взаимодействие между агенцията и МВР очевидно ще разшири правомощията на ДАНС, така че тя успешно ще прескочи наложените със закон ограничения за чисто полицейска дейност. И наред с вътрешното ведомство ще се превърне в поредната яка сопа в ръцете на управляващите.