Може ли на гърба на държавната енергетика да се спонсорират фотоволтаици, футболни отбори и частни въглищни ТЕЦ-ове, но не и зеленчукопроизводството? До този въпрос се стигна с поправката в Закона за енергетиката, внесена от група депутати от ГЕРБ, начело с Делян Добрев. Макар и само в два реда, тя предизвика много сериозен дебат в парламентарната енергийна комисия, а искри хвърчаха и при приемането й на първо четене в пленарната зала. Промяната засяга оранжериите, които успоредно с топлината за отглеждане на продукцията си произвеждат и електроенергия, изкупувана от държавата по преференциална цена. По-конкретно народните избраници предлагат само тези парници, които използват най-малко 70% от генерираната по комбиниран способ топлинна енергия за производството на земеделска продукция, да бъдат субсидирани.
Причината да бъде внесена спешно нормативната корекция станаха заявленията на ТЕЦ "Видахим" и ТЕЦ "Свилоза" до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). В тях се настоява съпътстващото им производство, т.е. отделяната топлоенергия да бъде оползотворявана за отопляването на оранжерии. Работата е там, че днес заводските централи нямат право да се ползват от преференциална цена за високоефективно производство. Изключение от въпросното правило са топлофикациите и парниците. Това ограничение бе вкарано в Закона за енергетиката през лятото на миналата година, с което видинската и свищовската централа отпаднаха от облагодетелстваните производители на енергия. Тогава бе обявено, че икономията за НЕК възлиза на 50 млн. лева. Очевидно е, че сега двете централи търсят вратичка да се върнат отново в играта. Срещу това обаче остро реагира Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.
"Категорично становището на потребителите в индустрията по този конкретен казус, понеже касае задължение към обществото, съответно и на битовите потребители, е да се предотвратят всички възможности за заобикаляне на законодателството и под мотива, че се произвежда високоефективно електроенергийно производство, то да бъде оправдавано с различни инсталации. Нали разбирате, че една мощност, да кажем 120 мегавата, отделя такова количество топлинна енергия, което няма как да се оползотвори в оранжерия. Трябва цяла България да я превърнем в оранжерия, за да използваме парата на един или два блока", смята председателят на организацията Константин Стаменов.
Проблемът е, че по този начин ще бъдат порязани немалко коректни собственици на оранжерии в страната. Колко точно е трудно да се каже, защото не е съвсем ясно коя оранжерия какъв процент топлинна енергия използва за производство на зеленчуци. По думите на председателя на КЕВР Иван Иванов долната граница, която била изведена емпирично, е минимум 70 на сто. Оставащите около 20-30% отивали за спомагателни дейности – отопление на административни сгради и за жилищни помещения за работниците. "Ако вдигнем летвата на 100%, това означава всички оранжерии да бъдат затворени", обясни пред депутатите от енергийната комисия Иванов.
"Защо предложението е за 70, а не за 80% например – контрира депутатът от ДПС Рамадан Аталай. – Ако искаме да сме полезни на обществото и на бизнеса, би трябвало да имаме точен уред, който да ни каже колко от тази енергия е високоефективна. Тя може да е 30%, защо да не я платим на този човек? Защо трябва да чакаме тя да мине 70 на сто? Не искам да ощетим обществото, но не искам да се случи и обратното."
Аталай бе подкрепен и от бившия изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй", който сега е депутат от БСП – Иван Генов. "Целта на тази енергия е да подпомага производството на земеделска продукция чрез използване на когенерация. Напълно съм съгласен с намерението да отрежем тези, които се опитват да получават големи приходи чрез малко производство на топлина. Въпросът е дали ще го постигнем с тази промяна, защото имаме информация, че има недоброжелателни производители, които създават изкуствено разходи, по този начин увеличават разхода на топлина и могат да постигнат и 70 и 80 на сто", изтъкна Генов. Затова той предложи да се помисли за въвеждането на норматив за разход на топлинна енергия на декар, като преференциалната цена за електрическата енергия да се определя съобразно обезпечаването на производството. Председателят на енергийната комисия Делян Добрев обаче определи предложението като неприемливо. По думите му целта на енергийната комисия не била да подкрепя зеленчукопроизводството през цената на електроенергията.