В Обзор гръмна още една от бомбите, заложени от скандално известния бивш кмет на Несебър Николай Трифонов. Причината е опитът на възползвалите се от неговата щедрост инвеститори да „отхапят“ част от Морската градина в града и да вдигнат там пететажен хотел.
С викове "Мафия" и ето КОЙ" жители на Обзор излязоха на протест срещу това намерение. И сегашният кмет на Обзор Христо Янев се нареди сред тях.
Скандиранията на протестиращите имат своето обяснение. За всички тук е ясно, че от години "движещата сила" за реализацията на „проекта“ е университетската преподавателка доц. Бонка Хинкова. Тя „кове“ кадрите на властта в УниБит (по-известен като Библиотекарския институт). Хинкова е бивш шеф на Комитата по туризма по времето на Жан Виденов, известна е и като човек на бившата групировка ВИС и на Мултигруп, а интересите и на двете структури по родното ни крайбрежие все още са живи.
Тази история започва през 1999-а, когато община Несебър включва централната част от Морската градина на Обзор в публичната общинска собственост, при което – казано с думи прости – терените й не могат да бъдат продавани.
Четири години по-късно (през 2003-а) тази „пречка“ е "прескочена" от тогавашния кмет Трифонов, който успява да наложи на общинския съвет решението си да продаде забранения по закон (той е публична общинска собственост) терен. Купувач е „Производствено-техническа база“ АД Бургас. Цената на прехвърлените 615 кв. м е повече от смехотворна – 27 хил.лв. Според брокери това е към пет на сто от пазарната цена по онова време. Да не говорим, че 50 кв. м от него попадат в границите на… централния плаж на Обзор.
Месец след покупката от общината (на 22 май 2003-а) "Производствено-техническа база" АД прехвърля 615 кв. м на "Меридиан 98" АД. За продавача договорът е подписан от Красимир Христов Николов в качеството му на изпълнителен директор, а за купувач се е подписала Касандра Александрова Анестева, адвокат от Несебър. Продажната цена на атрактивния имот е … 1900 лева.
Сделката е сключена между две юридически лица, всяко от които е контролирано от едно и също физическо лице – Бонка Хинкова-Петкова. По това време тя е управляващ председател на съвета на директорите на прехвърлителя – "Производствено-техническа база", и в същото време е изпълнителен директор на холдингово дружество "Меридиан 98".
След тази сделка следва нова (на 18 април 2005 г.), когато "Меридиан 98" АД, представлявано от Бонка Хинкова-Петкова в качеството й на пълномощник, продава парцела на съпруга й Станимир Николов Петков срещу сумата от 2000 лева. Веднага след това "Меридиан 98" е ликвидирано е и отписано от Търговския регистър.
С помощта на тогавашния архитект на община Несебър, арх. Пинков, мястото е така оформено, че да може да бъде изцяло застроено по външните си граници. Така Морската градина се е превърнала в частен двор – това разказва юристът Марин Божков, член на инициативния комитет за защита на Обзор.
Местните хора разбират за сделката на Трифонов едва през 2015-а , когато в кметството се получава писмо за намерението на собствениците на терена да строят хотел на плажа. Тогава започват и съдебни дела между кметството в Обзор и инвеститорите. На последното дело преди няколко месеца Апелативният съд в Бургас обаче излиза с решение в полза на собствениците на имота с аргумент, че парцелът е бил предвиден за …бар, а не за парк.
Кметът на Обзор Христо Янев обаче не е много склонен да приеме претенциите на „чорбаджиитие“ на имота. Според него той навлиза и на пясъчната ивица, която е изключителна държавна собственост, и затова настоява държавата да се намеси и да защити имуществото си. Янев е изпратил документите по скандалната сделка на президента, премиера и на главния прокурор.
А надеждите на хората тук са Върховният касационен съд, който е последна инстанция по спора, да отмени решението на Апелативния съд, а прокуратурата да поиска сделката да бъде обявена за нищожна.
Дали това обаче няма да се окаже „мисия невъзможна“, ще се разбере след санкцията на висшите ни магистрати.