Вноските на България и на всички други страни членки в бюджета на ЕС вероятно ще се увеличат с около 10 процента в следващия програмен период заради излизането на Великобритания от общността, заяви евродепутатът Андрей Новаков. Сега всяка държава плаща членски внос, равен на 1% от брутния й национален доход, а след Брекзит сумата ще се вдигне на 1.1 процента – за да се компенсира "дупката", която Брекзит ще отвори в бюджета на ЕС. "Мисля, че преговорите няма да са толкова тежки и ще се стигне до сходни нива на финансиране, разбира се, с малко по-високи вноски на страните членки", коментира Новаков.
Правителството създаде Консултативен съвет по контрол и одит в публичния сектор.
Основната му цел е координиране и синхронизиране на приложимото законодателство и методология, на годишните планове и обмен на информация, както и осъществяване на необходимите контакти с международните партньори. Със създаването му се цели също подобряване на координацията и взаимоотношенията между основните контролни органи в публичния сектор.
В консултативния съвет ще участват министърът на финансите, председателят на Сметната палата, началникът на кабинета на министъра на финансите, директорът на Агенцията за държавна финансова инспекция, изпълнителните директори на ИА „Одит на средствата от Европейския съюз“, на ИА „Сертификационен одит на средствата от европейските земеделски фондове“, на Агенцията но обществени поръчки, ръководителят на Главния инспекторат към Министерския съвет и директорът на дирекция „Методология на контрола и вътрешен одит“ в Министерството на финансите.
Съветът ще съдейства при провеждането и координацията на дейността в областта на вътрешния контрол в публичния сектор, като така ще допринесе за по-ясно разделение на отговорностите на контролните институции и функции в публичния сектор. Организацията на дейността и административното обслужване на Съвета ще се осъществява от отдел „Методология на контрола“ в дирекция „Методология на контрола и вътрешен одит“ в Министерството на финансите.