Кирил Иванов
инвестиционен консултант
Силно минорни бяха настроенията на инвеститорите към капиталовите ценни книжа през изминалата седмица. След продължително, почти еднопосочно, но възходящо движение, международните фондови борси се оцветиха в яркочервен цвят. Макар и подобни умерени движения в "посока юг" да са нещо съвсем нормално, дори желано в класическата наука, изучаваща историята на капиталовите средища, в последната една година те са изключително рядък и водещ почти до спонтанна паника феномен. Като основни причини за "случващото се нещастие" се посочваха вече очевидното забавяне на китайската икономика, както и все по-големите шансове за скорошно затягане на паричната политика от страна на Федералният резерв заради ускоряващата се инфлация. Рязката корекция в цената на петрола и на останалите суровини, донякъде свързана и с охлаждането на Поднебесната империя, която освен всичко друго е и най-големият потребител на ресурси в света, също не подкрепяха "бичите" настроения.
У нас ситуацията, както обикновено, беше далеч по-спокойна, отколкото по света, но червеният цвят преобладаваше в иначе разединените в своето представяне редици на "сините чипове". Ликвидността и този път почти отсъстваше от дневният ред на "БФБ-София", като активността беше относително ниска, дори и при най-централните компании.
В изключително завиден синхрон продължиха да се разменят акциите на "Химимпорт" и на дъщерната му Централна кооперативна банка (ЦКБ). Мегахолдингът заличи над 1% от капитализацията си, достигайки нивата непосредствено около 1.70 лв. за дял, точно където се събираха "търсенето" и "предлагането" при Централна кооперативна банка. Книжата на "трезора" от своя страна поевтиняха на седмична база с малко над два процента при нисък за позицията изтъргуван обем. Сходна ликвидност демонстрираха и акциите на другата, иначе по-ликвидна публична банка – Първа инвестиционна банка (ПИБ). Книжата на една от най-големите кредитни институции у нас "олекнаха" с около половин процент до близо 5.50 лв. за дял.
Интригата около продажбата на активите на чешката държавна енергийна компания CEZ Group в България продължи да се "вихри" и през изтеклата вече борсова седмица. Ще припомня, че този месец излязоха твърдения, че чуждестранната фирма се готви да продаде част от своите активи в България – "ЧЕЗ Разпределение" и няколко зелени централи на неизвестната (поне за голяма част от нас) индийска компания Future Energy. През седмицата се разбра обаче, че ръководствата на "ЧЕЗ Разпределение" и "ЧЕЗ Електро" свикват общи събрания на акционерите си през декември с цел удължаване на мандатите на някои от членовете на надзорните съвети. Поради липсата на точка, говореща за драстична промяна в управлението на горепосочените компании, се предполага, че поне дотогава не се очаква продажбата да е финализирана. Акциите на търговеца на електроенергия поскъпнаха с около един процент – до 26 300 лв. за дял, докато електроразпределителната фирма "олекна" със същият темп до 280 лв. за акция.
Засилен инвеститорски интерес за поредна седмица привлякоха книжата на "Софарма". Фармацевтичният концерн увеличи пазарната си оценка с близо процент и акциите му се разменяха за около 4.30 лв. за дял.
Доста солидна динамика през последните няколко борсови сесии демонстрираха книжата на "Свилоза". От консолидираните счетоводни данни става ясно, че производителят на целулоза, на изкуствени химически влакна и коприни увеличава стабилно приходите си за деветмесечието с около 20 млн. лв. в сравнение със същия период на 2016-а, като същевременно запазва разходите си на постоянно ниво. Постигнатата завидна ефективност води до удвояване на брутната печалба на групата. Нетната печалба, от друга страна, се очетворява и от 5.2 млн. лв. през миналата година достига до 20.8 млн. лв. към края на септември 2017-а. Добрите резултати обаче очевидно вече бяха калкулирани в цената на акциите на "Свилоза", тъй като на борсата наблюдавахме разпродажби, които свалиха капитализацията на дружеството с близо седем процента до около 4.50 лв. за дял.