Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет прие данните от Инспектората към ВСС по Глава трета „а“ от Закона за съдебната власт за установените нарушения на правото на разглеждане и решаване на делата в разумен срок за периода 01.10.2016 г. – 31.03.2017 г. Те засягат чл. 6 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи.
През разглеждания период са подадени 34 заявления за забавени производства в досъдебното производство – съответно 31 заявления за Софийския апелативен район, 1 за Великотърновския апелативен район и 2 за Пловдивския апелативен район. За забавени дела в съдебно производство са получени 144 заявления, съответно 131 броя за органи на съдебната власт в Софийския апелативен район, 2 броя за Пловдивския апелативен район, 5 броя за Варненския апелативен район и 6 броя за Великотърновския апелативен район.
По този ред са постъпили в ИВСС 258 заявления в периода 01.10.2016 г. – 31.03.2017 г., и след извършените от Инспектората проверки са изготвени 268 броя констативни протокола.
Колегията прие отчета на министъра на правосъдието относно постъпилите заявления и изплатените обезщетения за посочените 6 месеца. Данните сочат 116 сключени споразумения, по които са изплатени като обезщетения общо 305 460 лв.
Приет е също Анализ на констатираните от ИВСС случаи на нарушаване на правото на разглеждане и решаване на делото вразумен срок (01.10.2016 г. – 31.03.2017 г.) в изпълнение на чл. 60м от ЗСВ. В него не се посочват допуснати от органите на съдебната власт нарушения, различни от установените в досегашната практика на ИВСС. Предвид това Колегията обърна внимание на административните ръководители на органите на съдебната власт да спазват приетите с предходни решения на ВСС препоръки да извършат проверка на делата, образувани преди 2014 г., и при наличие на недовършени такива да предприемат организационни мерки по тяхното приключване; да регулират и контролират дейността на службите „Съдебно деловодство“ и „Връчване на призовки и съдебни книжа“ по срочното и стриктно изпълнение на определените им в Правилника за администрацията в съдилищата задължения; да следят за приключването на делата и преписките в разумни срокове, както и за срочното постановяване на решенията, и при необходимост да упражняват правомощията си по ЗСВ за налагане на дисциплинарни мерки. На магистратите е препоръчано да използват дисциплиниращите средства за страните, вещите лица и свидетелите, предоставени от ЗСВ, ГПК, НПК и АПК и други.