В началото на ноември личният акаунт на Доналд Тръмп в Twitter бе деактивиран по неизвестна причина. Това продължи единайсет минути, след което достъпът до страницата бе възстановен. Социалната мрежа обяви, че започва собствено разследване, в резултат на което станаха ясни подробности за инцидента. Оказа се, че акаунтът е деактивиран по погрешка от служител на компанията в последния му работен ден. "Внедрихме защитни мерки, за да предотвратим подобни случаи в бъдеще. Не можем да споделим всички детайли за вътрешното разследване или взетите мерки, но гледаме на случилото се много сериозно", се казва в официалното съобщение на Twitter.
Потребители на мрежата незабавно кръстиха безименния служител "супергерой без наметало" и му посветиха хиляди съобщения и коментари. Един дори му обеща да го номинира за Нобеловата награда за мир, а друг заяви, че единайсетте минути без Тръмп били най-хубавите в живота му.
Някои американски медии решиха на всяка цена да издирят човека, успял за толкова кратко време да предизвика истинска буря от страсти и емоции. Порталът TechCrunch успя пръв да го открие и да вземе кратко интервю от него в родния му град в Германия – веднага след деактивирането на президентския акаунт Бахтияр Дуйсак напуснал САЩ, защото работната му виза изтичала. Той е малко над 20-те и е немски гражданин от турски произход. Работел в компанията като изпълнител на фирмата Pro Unlimited. Занимавал се с поддръжка на клиентите в отдела "Доверие и сигурност". Екипът му получавал уведомления, когато някой от потребителите бивал засичан в нарушаване на правилата като отправяне на обиди, заплахи и други. Дуйсак и колегите му сортирали оплакванията и решавали какви мерки да вземат срещу провинилия се.
Бахтияр си спомня, че последният му ден в Twitter не бил богат на събития. Той се сбогувал с хората, с които работел и останал на работното си място до края, когато компютърът му трябвало да се изключи автоматично. Съдбоносното уведомление дошло към края на смяната – потребител се оплакал от акаунта на американския президент. Като последен жест на добра воля Бахтияр Дуйсак се разпоредил да деактивират профила на Тръмп и си тръгнал. Няколко часа по-късно му се обадили от компанията и той осъзнал какво се е случило.
Германецът нарича инцидента "грешка". Той твърди, че дори не предполагал, че акаунтът на Доналд Тръмп може да бъде блокиран. Профилът на американския президент е защитен от вътрешната политика на Twitter и не подлежи на деактивиране дори в случай на нарушаване на правилата на социалната мрежа. През юни 2017-а компанията обясни привилегирования статут с това, че публикациите му имат "новинарска значимост".
Макар че мнозина нарекоха Дуйсак "герой", той не се смята за такъв. Нито пък се страхува от по-нататъшно разследване на инцидента, защото не е нарушил нито един закон. "Не съм хакнал никого. Не съм направил нищо извън пълномощията си. Не съм посетил нито един забранен сайт и не съм нарушил никакви правила", изтъква той в интервюто си.
TechCrunch изясни, че ФБР няма никакви въпроси към бившия служител на Twitter. Германецът обаче се оплака от непрестанното внимание на журналистите, които се опитват да се свържат със семейството и близките му приятели. Репортерите, които го преследват в Германия, вече са успели да се превърнат в истински проблем. Дуйсак обясни, че са успели да се свържат с университета, в който е учил, с негови предишни работодатели и с други хора, с които някога е контактувал.
"Не съм направил нищо лошо, но се чувствам като Пабло Ескобар. Всичко това започна да ми омръзва – споделя Дуйсак. – Аз обичам Twitter. Обичам Америка."