Безпрецедентно ниските лихви по депозитите създават у клиентите на финансовите институции усещането, че няма особено голям смисъл да държат парите си в банка под тази форма. И ако прибавим към ниската печалба от вложенията и банковите такси, и данъка върху лихвите човек няма как да не усети, че в крайна сметка главницата му е леко "огризана". А и очакванията са тенденцията лихвите да са близки до нулата да продължи и след Нова година.
Алтернативи на банковия депозит, които позволяват да се постигне допълнителна дългосрочна стабилност и растеж на спестяванията, при сравнително нисък риск, макар и малко на брой не липсват. Една от опциите, която все още не е особено популярна на българския пазар, но постепенно набира "почитатели" е застраховката "Живот", обвързана с инвестиционен фонд. Този вид полица представлява дългосрочен ангажимент – максималният й срок е 40 години, но той варира в зависимост от възрастта на застрахованите лица и от избраната от тях програма.
Този вид схеми комбинират защитата на клиента с инвестиция в различни типове инвестиционни фондове – с нисък, среден и висок риск. Веднъж годишно, при това без такса, клиентът може да прехвърли цялата инвестиция от един фонд в друг. Ако разполага с повече средства, би могъл и да ги раздели в няколко застрахователни договора,и при всеки от тях да приложи различна инвестиционна стратегия. Резултатът е доход, който е значително по-висок от този, който носи традиционната застраховка "Живот".
Практиката показва, че българинът като цяло е по-агресивен при инвестициите си. И разбира се, очаква по-голяма доходност, твърдят от бранша.
Три изцяло нови за българския пазар застрахователно-инвестиционни програми предлага в момента "Алианц България Живот". Те са разработени съгласно световните тенденции и местните потребности на клиентите.
"На практика те представляват комбинация от рискови застрахователни покрития и инвестиция в първокласни финансови инструменти при преференциални за клиентите условия, осигурени от нас като световен лидер във финансовите услуги", обясни главният изпълнителен директор на "Алианц България Живот" Глория Димитрова.
Първата програма – "Алианц Лайф Инвест", е предназначена за хората, които искат да спестяват средства, като същевременно с това обезпечават основни рискове, свързани с техния живот, с работоспособността им и със здравословното им състояние.
Целта на втората програма – "Алианц Бъдеще Инвест" е да осигури средства за образование или за други нужди на децата, когато пораснат. А това е съчетано с обезпечаване на основни рискове, свързани с живота и работоспособността на родителя. Важното при тази застраховка е, че при неблагоприятно събитие с родителя, застрахователят ще продължи да плаща вноските, които би плащал клиента му, така че при навършване на определена възраст детето да получи сумата, която родителят е искал да му осигури. Същевременно има възможност да се добавят разходи за лечение вследствие на злополука на детето. На практика тази застраховка защитава бъдещето на децата ни.
Третата програма – "Алианц Динамик Инвест", е предназначена за хората, чийто приоритет е да инвестират успешно парите си, като едновременно с това се възползват и от специалните данъчни преференции и защити на животозастрахователните продукти, съгласно българското законодателство.
"Предимството и на трите продукта е, че осигуряват лесен и бърз достъп до международни финансови пазари. Само 10% от инвестиционните фондове в света са носители на пет звезди от Morning star и нашите фондове са сред тях", пояснява Глория Димитрова.
Този вид схеми имат и други предимства – те са освободени от данък върху лихвите, а освен това не подлежат на запор или на изземване. Голям плюс са и данъчните облекчения които могат да се ползват за тях – в размер на 10% от сумата всяка година.
Отделно застрахователят е осигурил гъвкавост на клиентите в избора им. Срещу акумулираните си по застраховката средства клиентът може да получи заем или да изтегли част от парите си, ако му се налага. Разбира се, има възможност и да довнася във всеки момент, в който разполага с допълнителен ресурс и желае да го инвестира именно по този начин.
КАРЕ:
Двоен ръст
Животозастрахователните дружества регистрират рекорден успех при продажбата на застраховки "Живот", свързани с инвестиционни продукти, сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН) към края на август. Приходите по този вид застраховки бележат почти двоен ръст (на годишна база) и възлизат на сума от близо 39 млн. лева. Основният двигател на този пазар е "Алианц България" – на компанията се падат 86% от приходите в този сектор. За година тя е увеличила продажбите си на инвестиционни застраховки "Живот" от 17 млн. на 33 млн. лева. След тях с по 4% пазарен дял се нареждат "ДЗИ – животозастраховане" и "Сожелайф България".
Въпреки добрите резултати за момента размерът на пазара на инвестиционните застраховки е незначителен в сравнение с останалите методи за спестяване, предпочитани от българина. Банковите депозити на домакинствата например, които от доста време не носят почти никаква доходност, възлизат на над 46.6 млрд. лева. Вложенията във взаимни фондове, които вече далеч не са приоритет единствено на институционалните инвеститори, надхвърлят 3 млрд. лв. – около 1 млрд. в български дружества и 2 млрд. лв. в чуждестранни.