Николай М. Ваньов,
Финансов експерт
Последната седмица на активна търговия за 2017 г. се оказа твърдо в полза на мечките на пазара на държавни дългове. След като станахме свидетели на разпродажби по основни книжа, част от които със сигурност са свързани с прибиране на печалби в края на годината, въпросът все повече е дали това е началото на по-дългосрочен тренд на ръст на доходността, особено в досега устойчивите дългосрочни матуритети.
Най-сериозно бе повишението на възвръщаемостта на американските трежърита. След като във вторник Сенатът прие проектозакона за данъчни реформи, предложен от администрацията на Тръмп, дълговите пазари навлязоха във фаза на сериозни разпродажби. Въздействието на новия план, който предвижда намаление на корпоративния данък от над 33 до 21% върху трежъритата ще е в две посоки. От една страна, то даде пореден тласък на капиталовите пазари и по-рисковите инвестиции, водейки до отлив на търсенето на държавни ценни книжа (ДЦК). От друга – очаква се сериозен ръст в предлагането на трежърита с цел покриване на дупките, които по-ниските корпоративни приходи ще отворят в щатския бюджет. Въздействието на това решение върху десетгодишните държавни облигации бе отчетливо негативно – доходността по тях се повиши с 13.7 базисни точки – до 2.487% през седмицата.
Разликата между курс "купува" и курс "продава" между ядрото и периферията в Еврозоната донякъде удържа на натиска. Предстоящите избори в Италия не дават кой знае какви поводи за спокойствие на инвеститорте – разпродажбите бяха водещи през изминалата седмица. Така доходността на десетгодишните италиански ДЦК се повиши с цели 16.4 базисни точки, достигайки до 1.951% в края на седмицата. По този начин страната бе задмината от Португалия и вече притежава вторите най-доходоносни книжа в региона след Гърция. Испанските инвеститори бяха на другия полюс. Въпреки предстоящите в четвъртък регионални избори в Каталония прогнозите за развитието на иберийската държава изглеждат добри, а напъните за независимост на областта изглеждат загърбени, поне засега. В края на седмицата испанските десетгодишни книжа се търгуваха при доход до падежа от 1.484% и ръст от едва 4.2 базисни точки.
Във Великобритания седмицата се характеризираше с отстъпки на премиера Тереза Мей спрямо проевропейско настроеното крило на собствената й Консервативна партия, които поне засега доведоха до стабилизиране на позицията й в процеса по напускане на Европейския съюз. Джилтовете се търгуваха в унисон с останалите основни книжа, като доходността по десетгодишните книжа се повиши с 8.5 базисни точки до 1.258 на сто.