Едно от нещата, с които никак не ни се иска да се сблъскваме през новата година, са случаите, при които – поради технологични причини, сайтовете ни спират и дори биват унищожавани. Затова решихме да споделим съветите за сигурност на Стефано Маруци от ITProPortal, посветен на информационните технологии.
Когато подобно бедствие ни сподели, разбираме колко е важно да имаме резервен план за такива случаи, предупреждава експертът и предлага десет стъпки, с които можем да се предпазим от катастрофални грешки, изтичания на информация, сривания на сайтове и хакерски атаки.
1. Създавайте бекъп (бързо съхранение) на всичко
Имам предвид наистина всичко, казва Маруци: сайта ви, файловете ви, информацията за клиентите ви, дори контактите ви. Ако това стане ваше рутинно действие, ще можете да избегнете момента, в който се тюхкате "само да бях". А той е неизбежен, когато установите, че са ви изчезнали файлове. Бърз бекъп (запис на данните) всеки път, когато правите нещо важно онлайн, ще ви спести дългите часове за възстановяване на изгубената информация.
2. Актуализирайте софтуера си за сигурност
Първата ви отбранителна линия срещу злонамерени действия е в това да сте сигурни, че защитната ви стена и антивирусният ви софтуер са си на мястото и са актуални. Не забравяйте, че специализираните компании имат екипи, които работят денонощно, за да развиват продуктите им, така че да се справят с нови потенциални заплахи.
3. Подсилете паролите си
Всички сме наясно, че универсалните "пароли" за навсякъде вече не вършат работа. Инструментите за хакване на чужда идентичност стават все по-мощни, следователно и паролите ни трябва да стават все по-сложни. Използвайте различни знаци, включително и главни букви и символи. Най-здравите пароли са най-дългите, така че добър вариант е цяло изречение с препинателни знаци. Не забравяйте да сменяте паролите си на всеки три месеца и не ги споделяйте с никого.
4. Обучавайте служителите си
Ако имате служители, погрижете се да бъдат обучени на базова онлайн сигурност. Най-голямата опасност за една компания са служителите й, така че отделете време, за да влязат в час по отношение на защитата на вашия бизнес и онлайн клиентите ви. Защитата трябва да е грижа на всички.
5. Помислете за последиците от личните устройства
Ползването на личните устройства на служителите е относително нов проблем за компаниите, стремящи се към пълен контрол над сигурността си. Достатъчно е нечий мобилен телефон да бъде откраднат, за да бъде компрометирано всичко, и от отделните служители зависи как ще осигурят защитата на личните си устройства. Обучението на служителите по отношение на сигурността трябва да се фокусира върху устройствата им и е особено важно да се създаде процес, гарантиращ, че нищо конфиденциално не излиза от фирмата.
6. Въведете криптиране
Клиентите с право очакват данните им да бъдат защитени. Криптирането е ключово за защитата на информацията и има различни начини, по които може да се извършва. SSL сертификатите са едно от най-добрите средства за целта.
SSL сертификатът е по същество механизъм, създаващ защитена връзка между браузъра ви (входа към програмата) и уеб сайта, с който се свързвате – например с фирмения ви сайт. Това става чрез криптиране на обменяната информация, например детайли за кредитни карти, преди да бъде изпратена, а когато бъде получена, тя бива декриптирана и ползвана безопасно.
7. Грижете се за DNS-а си
Направете така, че за уеб сайта ви, електронната ви поща, онлайн приложенията ви да се грижи компания, предоставяща стабилно DNS управление. Абонирането за премиум услуги опростява управлението и спомага за сигурността на DNS-а ви, така че сайтът ви да е достъпен, да работи надеждно и да бъде защитен от хакери, които могат да се опитат да го пренасочат и да се сдобият с чувствителна информация за клиентите.
8. Ползвайте "облаци"
Макар че облачните технологии са относително нови и някои хора още се колебаят да ги използват за малкия бизнес, ползвайте ги. Те представляват добро решение за компании и хора, желаещи да създадат бекъп на данните си като първа стъпка. Ако ползвате познат и надежден източник на тази услуга, ще можете да разчитате и на надеждна защита.
9. Пазете се от фишинг
Всеки ден се изпращат по 156 милиона мейла с цел фишинг, или сдобиване с чужди данни, и около 80 000 души им се хващат и споделят лична информация. Като хора, управляващи малък бизнес, вие вероятно разполагате с жизненоважна информация за предприятието си. Споделянето на лични данни поставя под заплаха целите ви фирми, така че бъдете подозрителни към всякакви непоискани мейлове и помислете внимателно, преди да кликвате върху линкове.
10. Бъдете информирани
Макар че не е нужно да бъдете експерти по онлайн сигурността, е добре да бъдете в час с последните новости в областта. Ако хвърляте по едно око на технологичните новини или поискате от доставчика си на решения за сигурност да ви изпраща ъпдейти (обновяванията им), ще можете да предпазите бизнеса си от най-новите заплахи.