Споровете за Банско – разговор между глухи и слепи

Банско

Нестихващите вече  почти две десетилетия препирни  между инвеститори, еколози и институции по темата Банско започват да звучат все повече като общуване между глухи и слепи, отправили се към непознато място.  Много шумни, скандални… и безрезултатни.

В последните дни преди коледните и новогодишните  празници правителството "подгря" отново темата с решението си за  промяна на плана за управление на парк "Пирин". Очевидно нито  представителите на властта, нито  екозащитниците  успяват да аргументират мотивите "за" и "против" това решение.

Зелените размахват заплахи за международен съдебен процес заради  погазването  на екологичните закони. Министърът  на екологията Нено Димов пък не спря да обяснява, че разрешеното от правителството разширяване на ски съоръженията в курорта Банско ще става при изричното спазване на екологичното законодателство и след оценки за увреждане или не на околната среда. Участва и в жива връзка във Фейсбук, която ековедомството организира (в сряда) ден след като концесионерът на ски съоръженията над Банско – фирма "Юлен", разпространи чрез медиите идейния си проект за втори лифт от курортния град до пистите в Пирин. Оказа се обаче, че в екоминистерството конкретен инвестиционен проект все още не е внасян. Точно по тази причина Димов  покани представители на концесионера за изясняване на въпроса.

Инак словоохотливият тези дни министър обаче не даде категоричен отговор на въпроса дали за одобрена от кабинета промяна в плана за управление ще се прави екологична оценка, или не. Тук е моментът да напомним, че според чл.81, ал.1 от Закона за опазване на околната среда "екологична оценка се извършва на планове и програми, които са в процес на изготвяне и/или одобряване от централни и териториални органи на изпълнителната власт, органи на местното самоуправление и Народното събрание". В чл.85, ал.4 обаче се допълва, че "министърът на околната среда и водите или директорът на съответната РИОСВ преценява с решение необходимостта от екологичната оценка за предложен план и програма или за тяхно изменение съгласно процедурата, определена с наредба на Министерския съвет, съобразно следните критерии за определяне значимостта на въздействието им".

Що се отнася до инвестиционните намерения за ски строежи на територията на буферната зона на парка "Пирин",  Димов за пореден път подчерта, че те ще подлежат на оценка за въздействие на околната среда, която ще се обяви и обсъди публично и ще се разглежда от Висшия  експертен екологичен съвет. Министърът обясни, че трябва  да се започне с промяна на устройствения план на ски зоната, което трябва да  направи  община Банско, и  също подлежи на екооценка. Чак след това идва инвестиционното намерение със съответната оценка за въздействие на околната среда. Почти заклинателно вече звучат мнокогратно повтаряните от екоминистъра думи, че в планината ще могат да се изградят само  спортни съоръжения, и то върху 2.6 на сто от територията на парка, а не върху 48%, както твърдят екозащитниците. Димов уточни, че промяната в плана, разрешаваща инвестиционни проекти за водохващания в 45% от парка, се отнася само за питейни нужди на населението.

Инвестиционното намерение може да е за втори кабинков лифт, за нови ски влекове и писти, но то трябва да премине през съответните оценки и дали ще бъде разрешено ще зависи от тези оценки, които ще определят  къде да се реализират проектите, ако са допустими, обясни Димов.

"Какви ще са компенсациите за отсичане на дървета ще зависи от оценките – дали за едно дърво ще са пет или повече – ще кажат екооценките", каза той в отговор на въпрос може ли пет млади бора да заменят едно вековно дърво, очевидно провокиран от изявленията на концесионера, че за всяко отсечено дърво те ще засадят пет.

Очевидно обаче всички усилия на екоминистъра  да убеди обществото, че се  спазват  законите, не стигат до ушите на противниците на проекта за втория лифт в Банско  –  коалицията "За да остане природа в България", която вече организира няколко протеста срещу решението на правителството и се заканва да ги продължи. Еколозите продължават да твърдят, че  решението на Министерския  съвет отслабва защитата на Пирин, като отваря врати за сеч на вековни гори от бяла и черна мура, ела, смърч и бял бор на възраст между 100 и 500 години.

Природозащитните организации обявиха, че зад идейния проект на концесионера ясно прозира намерението да се разширят ски зоните над Банско и Добринище в много по-голям обем от този, който обявяват  управляващите. Според съобщението, разпространено в първия ден на 2018-а от "Юлен", обаче намеренията им са доста конкретни. Става дума за това, че идеята им е да се изгради лифт, чиито кабинки да са с по десет места. Капацитетът на линията да е 3000 души на час, а дължината – 5.8 километра. От "Юлен" твърдят, че още преди осем години са се свързали с водещи производители на въжени линии в търсене на решение на проблема с опашките от скиори и сноубордисти в Банско. Идейният проект бил продукт на тяхната дългогодишна работа и проучвания на терен.

Началната станция на новия лифт трябва да бъде  близо до първата станция на сега действащото трасе. Оттам новата линия ще се движи почти успоредно със съществуващата до междинна станция, разположена в м. Чалин валог. Оттам втората кабинка ще се отклонява към местността Шилигарника, посочена като втори естествен център на ски зоната. Сега кабинковият лифт стига до местността Бъндеришка поляна. Разделянето на потока от скиори щяло да предотврати опашките на Бъндеришка поляна.

"Заявяваме категорично, че трасето на този идеен проект минава единствено през концесионна територия и попада изцяло в буферната зона. Горските площи, през които ще премине трасето, са само 0.017 % от територията на НП "Пирин", пишат от "Юлен".

Докога ще продължи тази нестихващата второ десетилетие сага все още не е ясно. Истината обаче е, че едва ли има човек, който да не е убеден, че втори лифт за курортния град е необходим. Остава наистина да бъдат спазени обещанията по никакъв начин на по-късен етап да не бъде  разрешено строителство на хотели, спа, ресторанти и прочие.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст