Левицата вини ГЕРБ за несигурността в страната

Национален съвет на БСП  Корнелия Нинова Кирил Добрев

Три важни теми ще обсъжда Националния съвет на БСП на първия за новата година пленум в събота (13 януари). Социалистите подготвят мотивите за вота на недоверие на правителството, който обявиха, че ще внесат на 17 януари. Те ще разговарят и за предизвикалата скандал в обществото и раздор в управляващата коалиция Истанбулска конвенция, за да формулират своя позиция дали документът да бъде подкрепен в парламента, или не. Но най-голямо внимание ще бъде отдадено на "криминогенната обстановка" в началото на българското европредседателство и дали страната ни е в състояние да изпълни ангажимента си.

"Европредседателството започна, обвиняват ни, че ние саботираме този процес и искаме да изложим страната пред чужденците. Смятам, че всичко онова, което се случва в последните месеци и дни, няма как да не изложи управляващите", коментира заместник-председателят  на БСП Кирил Добрев в сряда (10 януари). "Има нещо по-важно от европредседателството – това е сигурността на българските граждани и гостите, които ще дойдат от чужбина", категоричен е той. 

Добрев припомни и хронологията на криминалните събития, случили се в България през последните месеци. "Всичко започна от едно отвличане отпреди месеци, тогава всички ни успокоиха, че бандите с отвличанията не са се върнали, и това е случайно действие. Никой тогава не разбра защо това момче е отвлечено и какъв откуп е платен, а той е седемцифрена сума", посочи социалистът. Той отбеляза и опита за убийство на данъчен инспектор в центъра на София и как никой не е разбрал защо е извършено това покушение.  "Всички казаха, че това е опит за покушение срещу държавата. За шесторното убийство се твърди, че е от битов характер, но в  цялата тази битова драма има нещо, което е много притеснително. Осем години човек с влязла в сила присъда не може да влезе там, където му е мястото", каза още Кирил Добрев.  Той попита какъв облик дава информацията, че такива случаи са около 500-600 в цялата страна. Като капак Добрев добави и наглото убийство на бизнесмена Петър Христов, близък до Цветан Цветанов и ГЕРБ.  

"Не мога да кажа дали наглото и демонстративно убийство на Петър Христов е политическо, или бизнес. В последно време границата между бизнеса и политиката е размита", коментира още партийният заместник на Корнелия Нинова. По думите му, ако приемем тезата на управляващите, че Христов е честен и почтен човек, то тогава всички честни и почтени българи трябва да бъдат много притеснени, че може някой да им отнеме живота, и то не къде е, а на правителственото трасе. "Страхувам се, че истината е друга и че Велико Търново е поредното феодално владение, подобно на Добрич, където някой се вихреше със суджуци,  подобно на Хасково, където милиони по европроекти се разпределяха между братовчеди", каза още заместник-председателят на левицата.

Кирил Добрев попита още в качеството си на какъв Христов е уредил среща на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов с един престъпник, къде е извършена срещата, и била ли е обезпечена. "Вярно ли е, че същият човек, който е защитен свидетел, лично е екзекутирал няколко от жертвите?", пита още социалистът.

Добрев бе категоричен, че основният въпрос е могат ли институциите да гарантират сигурността на гражданите. Затова левицата се кани да поиска изслушване в Народното събрание на премиера Бойко Борисов за ситуацията в страната. "Корупцията преследва хората у нас от яслите до гробищата, през целия живот", констатира заместник-председателят на БСП.

Журналисти му припомниха, че министърът на вътрешните работи в правителството на Тройната коалиция Румен Петков се е срещал с осъдените братя Галеви. "След тази среща Румен Петков си отиде, надявам се Цветанов да отговори на обществото. Няма как министър и престъпник да се срещат. Това може да се случва в друга държава, някъде далече на изток. Ние сме държава от ЕС", контрира въпроса Кирил Добрев. И посъветва медиите да питат управляващите как и по какви правила е проведена тази среща и нека управляващите поемат отговорността и да обяснят.

Запитан дали е вярно, че има връзки с един от осъдените от "Килърите" Петър Стоянов – Сумиста, Добрев се пошегува: "Брат ми е, доведен брат". Но после уточни: "Нямам никакви връзки, но, ако искате, може да ми е брат."

Междувременно лидерът на партия "Воля" Веселин Марешки окачестви убийството на бизнесмена Петър Христов като политическо. Аптечният бос обяви, че това е атака срещу правителството и сподели, че е познавал убития. Марешки заяви още, че неговата партия няма да подкрепи вота на недоверие, защото нямало алтернатива. Той определи акта на опозицията в този момент като един безсмислен пиар. "Ние щяхме да подкрепим този вот, ако Корнелия Нинова беше излязла и обявила, че тези 10 млрд., за които говори, че изчезват всяка година, ще бъдат вкарани в реалната икономика и дадени на пенсионерите. Когато се появи алтернатива, тогава ще се замислим за реален вот на недоверие. Ние сме алтернатива, но с 12 човека не можем да направим много неща", ожали се Марешки.

На извънредно заседание на 10 януари пък правната комисия на Народното събрание, ръководена от депутата от ГЕРБ Данаил Кирилов, отхвърли ветото на президента Румен Радев, което той наложи върху Законa за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Освен народните представители от комисията в дискусията участваха представители на президентската институция и на Министерството на правосъдието. Депутатите ще се занимаят с антикорупционния закон в пленерната зала на второто си заседание за годината в петък (12 януари).

Президентът Румен Радев в коментар за преодоляното от правната комисия вето посочи, че няма воля за борба с корупцията. "Това не е изненадващо за мен. Всички дебати около антикорупционния закон и особено събитията от днес показват, че няма политическа воля за реална и всеобхватна борба с корупцията. Явно тази борба ще продължи да се води от гражданите и от медиите", каза държавният глава в сряда (10 януари).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст