БНБ разреши продажбата на Общинска банка

БНБ сграда

БНБ даде предварително разрешение на лихтенщайнския фонд "Новито опортюнитис" да придобие 67.65% от капитала на Общинска банка. Чрез този акт Столичният общински съвет получи всички необходими одобрения от регулаторните органи, за да приключи сделката за приватизиране на акциите, притежавани от управата на град София в Общинска банка. Разрешението на БНБ идва след това на Комисията по защита на конкуренцията, която също заяви, че сделката няма да доведе до некоректна концентрация на пазара.

Ще припомним, че на 21 декември 2017-а на свое заседание  СОС  – с 45 гласа "за" и 9 "против",  одобри доклада на Столичната общинска агенция за приватизация (СОАП), в който се описват ходът и изпълнението на процедурата по продажбата на Общинска банка и се сочи като  неин кандидат-купувач  лихтенщайнския фонд "Новито Опортюнитис" (Novito Opportunities). С този документ СОАП направи  предложение общинарите да й дадат мандат да завърши  преговорите с лихтенщайнската фирма като купувач  на банката, след като фондът  бъде одобрен за купувач от регулаторните органи – Комисията за защита на конкуренцията и БНБ.

На заседанието, на което бе одобрен докладът, заместник-председателят на групата на общинските съветници от  ГЕРБ Николай Стойнев  каза, че от него става ясно, че кандидат-купувачът  отговаря на всички предварителни изисквания,  формулирани от приватизационната агенция. Това означава, че той е предложил за 67.65% от капитала на банката цена, която е равна или по-голяма на минимума от 45.65 млн. лв., заложен в предварителните условия.

Още при обявяването на "Новито Опортюнитис" за единствен канидат-купувач на акционерния дял на СОС в Общинска банка в. "БАНКЕРЪ" постави два много важни въпроса. Първият бе: знае ли се кой е крайният купувач на банката, стоящ зад взаимния фонд "Новито Опротюнитис"? Въпросът бе провокиран от факта, че "Новито Опортюнитес" е взаимен фонд, учреден от лихтенщайнското дружество "CAIAC Fund Managment" с акционерен капитал от 1 млн. евро. Доколкото Лихтенщайн е убежище на банковата тайна, логично бе да се поинтересуваме наясно ли са продавачът и финансовите надзорни  органи дали има инвеститори, които стоят зад лихтенщайнските структури и кои са те.

Вторият важен въпрос бе: разполага ли купувачът "Новито Опортюнитис" с достатъчно собствени средства, за да плати исканата за 67.65% от акциите на банката цена и да й осигури дългосрочно стабилно развитие. Фактът, че  учредителният  капитал на взаимния фонд е  1 млн. евро, поражда съмнения около това.

Сега на тези два въпроса има сравнително задоволителни отговори. Както в. "БАНКЕРЪ" вече писа, през ноември 2017-а "Новито Опортюнитес" пласира акции, с които набра фондов капитал от 24.45 млн. евро. Но според проспекта на дружеството тези ценни книжа не дават право на собствениците им да участват в управлението на дружеството и да влияят върху решенията, които взема. Важно  в случая е да се знае, че в проспекта има опция тези акции, с които е набран фондовият капитал, да бъдат трансформирани в акции от капитала на фонда с право на глас. Но ако това се случи  и в този момент "Новито Опортюнитис" вече е станало собственик на Общинска банка, подобна операция ще се смята за косвено придобиване на контрола върху банката и ще подлежи на допълнително разрешение от БНБ. С други думи, средствата за покупката на Общинска банка са осигурени, а след време инвеститорът, който ги е предоставил на фонда, има възможност  да влезе в банката като неин косвен собственик,  като придобие самия фонд.  Или като получи от фонда акциите му в банката, за които, така или иначе, въпросният инвеститор вече е платил, купувайки емитираните от "Новито Опортюнитес" ценни книжа.

Кой обаче е този инвеститор, който стои зад "Новито Опортюнитис"? По информация на в. "БАНКЕРЪ" става дума за пловдивската фирма "Инса Ойл", която пък  е под контрола на небеизвестния бизнесмен Георги Самуилов. Според Търговския регистър тя се занимава с производство и преработка на петролни продукти и търговия с тях, както и с изграждане и експлоатация на петролна база и рафинерия. Съобщение но БНБ от четвъртък твърди, че  документите както на лихтенщайнския фонд, така и на въпросната петролна компания са преминали щателна проверка от  данъчните органи и от структурите за национална сигурност. Получена е и нужната информация от надзорните органи на Лихтенщайн. По информация на "БАНКЕРЪ" документите, засягащи "Инса Ойл", показват, че въпросната фирма, както и другите компании, контролирани от Георги Самуилов, нямат проблеми с данъчните органи и разполагат с достатъчно собствени средства, за да осигурят парите за покупката и развитието на Общинска банка. Запознати със счетоводните баланси и отчети на "Инса Ойл" през последните години твърдят, че дружеството има собствен капитал от 120 млн. лева.

Според информацията в интернетпространството Георги Самуилов е бивш финансов директор от структурите на "Мултигруп". Неговото име се появи в медиите в началото на 2011-а покрай записаните със специални разузнавателни средства разговори на тогавашния шеф на агенция "Митници" ген. Ваньо Танов (вече покойник) с премиера Бойко Борисов. Тогава фирмата на Самуилов бе набедена, че е дала подкуп от 4 млн. лв. на висш държавен служител. Неслучайно използваме думата "набедена", защото, както става ясно от едно интервю на бизнесмена пред сайта "БЛИЦ" от  февруари 2011-а, той е завел и спечелил съдебните дела срещу проверките, образувани срещу "Инса Ойл". На въпрос, зададен му във въпросното  интервю, който гласи: "Г-н Самуилов, името ви се завъртя в публичното пространство като собственик на петролната фирма, дала 4 млн. лв. подкуп на висш служител от властта. От шест години водите война с ген. Ваньо Танов и Антоний Странджев, какви са причините? Какво делите?", Георги Самуилов отговаря следното: "Да, вярно е, водим война цели шест години с ген. Танов. Заведохме и дела за проверките. Те вече приключиха с оправдателни присъди за фирмата ми. Нямам идея защо името ми се споменава отново като близък до властта и до ГЕРБ. Не искам да ме замесват в интриги и скандали, защото искам да работя нормално и спокойно."

В Пловдив Самуилов е известен и с подкрепата си за емблематичния за града футболен клуб "Ботев". Според "Меридиан Мач" в края на 2017-а негова фирма е взела на концесия стадион "Христо Ботев".

Дали  Георги Самуилов ще се намеси директно в управлението на Общинска банка и по какъв начин ще стане това, ако сделката за продажбата й на "Новито Опортюнитис" приключи успешно, тепърва ще се разбере. За момента  се знае, че кандидат-купувачът е заявил пред надзорните органи, че банката ще води  консервативна политика и че ще запази сегашния й мениджърски екип, който  ще бъде допълнен с нови членове.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст