Напрежение ЕС – САЩ заради Иран

зариф могерини

Перспективата Съединените щати да възобновят санкциите срещу Иран заради ядрената му програма предизвика напрежение между Вашингтон и Брюксел.

Върховният представител на ЕС по въпросите за външната политика Фредерика Могерини увери, че постигнатата през 2015-а сделка работи. "Споразумението работи, изпълнява основната си цел, което означава запазване на иранската ядрена програма под строго наблюдение", подчерта тя след среща в Брюксел с иранския външен министър Мохамад Зариф, в която се включиха британският, френският и германският му колега.

По-рано американският президент Доналд Тръмп определи споразумението от 2015-а като "най-лошия договор, сключен някога". В тази връзка в медиите се появиха спекулации, че на 12 януари Вашингтон може да блокира вноса на петрол от Иран. Представители на администрацията на Тръмп и други осведомени източници обаче споделиха пред Асошиейтед прес, че макар и с неохота, американският държавен глава ще удължи замразяването на икономическите санкции срещу Иран, предприето след договарянето на ядреното споразумение. Успоредно с това Тръмп вероятно ще наложи едновременно целенасочени санкции срещу ирански физически и юридически лица. Новите наказателни мерки може да засегнат хора и компании, санкциите срещу които бяха вдигнати през 2015 година.

Проблемът е, че едно такова решение може да постави на изпитание решимостта на Иран да изпълнява своите задължения по ядрената сделка, отбелязва АП. На 10 януари от Техеран заплашиха, че ако Съединените щати решат да наложат санкции, то властите в страната ще отговорят, като подновят и ускорят процесите по ядрената си програма.

Междувременно германският външен министър Зигмар Габриел призова САЩ да разглеждат иранското ядрено споразумение от 2015-а като отделен въпрос от програмата на Иран за балистични ракети и ролята му в сирийската гражданска война. "Би трябвало да отделим двете неща: ние искаме да запазим ядрената сделка с Иран и да разговаряме с него за ролята му в региона, която е повече от проблематична", каза Габриел, като посочи влиянието на Иран в Йемен, Сирия и Ливан. Германският външен министър заяви също така, че Вашингтон е прав да обръща внимание на стратегията на Техеран в Близкия изток.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст