БСП внася промени в Наказателния кодекс и в други закони, с които да се приведат изискванията на Истанбулската конвенция срещу домашното насилие на равнището на законодателството ни. Това съобщи лидерът на партията Корнелия Нинова в парламентарните кулоари в четвъртък (18 януари). Тя обърна внимание, че става въпрос само за частта от конвенцията, свързана с домашното насилие. Левицата ще предложи то да се третира като престъпление от общ характер, тъй като досега е било от частен, т.е. възприемало се е като частен случай и не е можело да се повдигне държавно обвинение.
"Внасяме предложение за създаване на квалифициран състав, с който се увеличават наказанията на лица, извършили насилие и особено в случаите на рецидив", посочи Нинова. Тя обясни, че това е първа стъпка от цял комплекс промени в законодателството, които ще предприеме опозицията. Промените ще продължат като през следващата седмица социалистите ще предложат създаването на кризисни центрове във всички областни градове. "Декларираме, че сме за всички мерки за борба с домашното насилие", каза Нинова.
Също в кулоарите на Народното събрание "Обединени патриоти" пък призоваха ГЕРБ като най-голямата партия в управляващата коалиция да оттегли Истанбулската конвенция от парламента и повече да не занимават обществото с нея. Председателят на парламентарната група на патриотите Волен Сидеров подчерта, че призивът им е добронамерен и че редица европейски държави имат резерви към този документ. А и имало много по-важни въпроси за решаване, за да продължаваме да се занимаваме с тази конвенция.
Сидеров потвърди позицията на патриотите, че няма да подкрепят този документ, макар че на 17 януари премиерът Бойко Борисов се ангажира пред евродепутатите, че ще направи всичко възможно Истанбулската конвенция да бъде приета. "Истанбулската конвенция ще стане факт", зарече се Борисов на съвместна пресконференция с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни.
Според лидера на "Атака" обаче България се е присъединила към конвенцията неправомерно през 2016-а. Министерството на правосъдието не спазило предвидения в конституцията и законите ред. Гласуването й от Министерския съвет на 3 януари 2018-а също е станало неправомерно. "Няма никакво значение как ще бъде преведен на български език някой термин. Самата конвенция като понятия вкарва неприемливи за нас обяснения за пола", отбеляза Сидеров. Според него това отваря врата за налагане по-нататък на понятия като "трети пол", "еднополови бракове", нещо което от Обединените патриоти категорично отхвърлят.
Заместник-председателят на Народното събрание Явор Нотев, който е адвокат по професия, уточни, че приемането на текстове от конвенцията ще доведе до необходимост от промени във вътрешното законодателство, например в Семейния кодекс.
На въпрос какво ще предприемат Обединените патриоти, ако ГЕРБ не се съобразят с призива им, Сидеров отговори, че ще се вземе решение в колективен формат. "Искаме да помогнем на ГЕРБ да осъзнаят, че това в момента не е належащо", допълни той. По думите му конвенцията, която е инициатива на Съвета на Европа, не е подписана от Великобритания, Ирландия, Гърция, Русия, Армения, Азербайджан, Хърватия, Чехия, Унгария, Литва, Латвия, Молдова, Словакия, Ватикана, както и от САЩ, Канада, Япония, Мексико и др.
От своя страна секретарят на парламентарната група Борис Ячев заяви, че позицията на НФСБ е в пълен синхрон с тази на коалицията "Обединени патриоти". Тя била изразена преди две седмици от вицепремиера Валери Симеонов при обсъждането на конвенцията в Министерския съвет, който е гласувал против нея.