Кирил Иванов,
инвестиционен консултант
Нова година, нов късмет! Едва ли може да има повече истина в тези думи, особено що се отнася до международните финансови пазари през 2018 година. Инвестиралите в американски акции например от началото на годината виждат буквално на вертикално движение на индексите. И вече дори няма нужда от обосноваване на новите хиперрекордни нива, достатъчно е да се наслаждаваш на ръста. Точно в обратна посока се придвижиха американските държавни облигации, които получиха "редица" словесни шамари от най-големия си държател – Китай. За вложилите капиталите си в т.нар. криптовалути най-ярък представител, на които е Биткойн, новата година се оказа истинска трагедия. Така добре поскъпващото през 2017 г. "електронно злато" само за две седмици доказа, че нито е вече поскъпващо, нито наподобява със своите характеристики ценния метал злато. На моменти то достигна нива от 9250 щ. долара, което е с около 33% под цената, на която Биткойн приключи миналата година. По-голямата част от суровините продължиха да бъдат доходна част от портфейла на инвеститорите, като продължиха доброто си представяне в резултат на все по-слабия американски долар и същевременно – на поскъпващ петрол.
На този "светъл фон" едва ли е изненада за някого и доброто представяне на основните публични компании у нас от началото на годината. Най-старият тесен и представителен български борсов индекс SOFIX продължи да увеличава стойността си и вече стабилно се държи на нивата от над 700 пункта, постигнати последно през лятото на 2017 година. Сред основните и по-ликвидни компании на "БФБ-София" най-добре се представиха книжата на "Химипорт", "Албена" и "Адванс Терафонд" АДСИЦ. Мегахолдингът демонстрира изключителна "пъргавина" от началото на годината, като не само успя със завидна лекота да "превземе" нивото от 2 лв. за дял, но дори се отдалечи на "безопасно разстояние" от него. През седмицата книжата на "Химимпорт" се разменяха на нивата около 2.35 лв. за брой при солидни изтъргувани обеми. Активна търговия наблюдавахме и при акциите на к.к. "Албена". "Черноморската перла" продължи да се разменя в оформилите се се през последните месеци рамки 61-63.50 лв., но се усещаше възходящо "напрежение" на горната граница. С традиционен месечен отчет за дейността зарадва акционерите си "Адванс Терафонд" АДСИЦ. От изнесените данни продължава да личи ясна дългосрочна тенденция на постепенен спад на покупните цени, на които фондът придобива нови земеделски земи. През последния месец на 2017 г. дружеството, инвестиращо активите си в недвижими имоти, е закупувало ниви на средно 770 лв. на декар, при средно платени за годината 834 лв. на декар. Добрата новина за акционерите е, че "Адванс Терафонд" продължава да продава земеделските земи на значително по-висока цена от тази, на която ги купува – общите директни продажби на фонда през 2017 г. достигат 9917 дка при средна цена 1204 лв. на декар. На този информационен фон на "БФБ-София" се размени среден за позицията обем акции при цени от около 2.20-2.24 лв. за дял, което формира над 1% седмичен ръст.
След експлозивен старт на годината книжата на по-ликвидните публични банки на БФБ, така да се каже, "затопкаха топката". Акциите на Първа инвестиционна банка (ПИБ) консолидираха в тесни граници на "новопревзетите нива" от малко над 6 лв. за дял. Сходно борсово поведение наблюдавахме и при търговията с книжата на Централна кооперативна банка (ЦКБ). Акциите й се разменяха при относително високи за позицията обеми на нивата непосредствено до 2 лв. за брой.
В отбора на губещите през седмицата се наредиха "Неохим" и "Софарма". Димитровградският торов завод не успя да се възползва от "бичите" борсови настроения от началото на годината и дори по позицията се регистрира осезаем спад. Само за изминалата седмица акциите на химическата компания "изтриха" около 2% от стойността си и се разменяха спокойно на нивата между 52.50-53.50 лв. за дял. Сходно пазарно поведение в контраст с общите тенденции демонстрира и "Софарма". Фармацевтичната компания не само че не успя да "яхне" позитивните пазарни настроения от началото на 2018 г., но дори загуби част от капитализацията си. През изминалата седмица акциите й се разменяха около 4.24 лв. за дял с около половин процент надолу.