ДПС се наежи, нещо предстои

Президентски избори 2016 - ДПС Филиз Хюсменова

Александър Маринов

 

Бързата и всеобхватна дестабилизация на управлението, пусков механизъм на която се оказа скандалът около продажбата на ЧЕЗ, извади от летаргия ДПС. Ако перифразираме премиера Бойко Борисов, приятният комфорт на статуса "Хем в опозиция, хем рахат с властта" бе заменен с дискомфорта на необходимостта да се подготви почвата за твърде възможни радикални стъпки. През последните месеци движението "тъчеше на два стана" и периодично излъчваше противоречиви сигнали от типа "Подкрепяме стабилността на държавата, но това не означава, че подкрепяме стабилността на властта". Заканите "да се демонтира това управление" се редуваха с реципрочни актове на подкрепа в добър синхрон с ГЕРБ. Опозиционността бе изискано редуцирана до ритуалност в духа на прочутата Хашекова формула "Умерен прогрес в рамките на закона".

Изглеждаше, че тази игра може да продължава неопределено време, докато един енергиен тайфун с нежно име не разклати държавата, че и половин Европа. ДПС-арският консилиум бе спешно свикан на познатото знаково място и произнесената след това констатация прозвуча като епитафия на "Борисов-3". Изявлението на Мустафа Карадайъ бе лаконично, но внесе няколко съществени нови момента в позицията на ДПС.

Първо, намесена бе темата за европредседателството, и то в негативен контекст – като застрашено от предизвикваните от управляващите скандали. Препратката към предишното Боянско послание от декември миналата година не бе случайна. Тогава движението аргументира фактическата си подкрепа за ГЕРБ с държавния интерес в предстоящия шестмесечен период. Сега, два месеца по-късно, внушението е, че оказаното доверие не е оправдано.

Второ, оповестената оценка на ДПС за ставащото в държавата съвсем еднозначно възлага отговорността на управляващите – именно те "непрекъснато генерират скандали и конфликти – дори между институциите, а тези скандали пораждат напрежение в обществото". Тук камъкът е хвърлен определено в градината на Борисов и ГЕРБ, тъй като под "конфликти между институциите" няма какво друго да се разбира освен постоянните им провокации спрямо президента Румен Радев.

Трето – и това е твърде изненадващо – за първи път в подобно изявление не бяха поименно споменати "националистите" в правителството, традиционно сочени за "обществен враг № 1". Досега неизменно бе използвано разграничението между "добри управляващи“ (ГЕРБ) и "лоши управляващи" (Патриотите). Призивите за "демонтаж на управлението" всъщност бяха оферта към първите за прогонване на вторите от "храма на властта" срещу подкрепа за правителството и лично на Бойко Борисов. Сега това разграничение изчезна и вместо него се използва обобщаващото "властимащи" – лош знак и недвусмислено предупреждение към ГЕРБ.

Четвърто, открито бе заявено, че партията започва "да се готви за управление на държавата", макар и с изричното уточнение, че за момента не става дума за предизвикване на предсрочни избори. Това по-скоро звучи като покана за неофициални консултации относно бъдещи формули на управление, защото едва ли има реалистични (и на приемлива цена) варианти за открито включване на ДПС във властта в рамките на мандата на този парламент.

Пето, въпреки предишните четири момента ДПС все още не захлопва вратата вероятно нетолкова като израз на продължаващо желание за партньорство с ГЕРБ, колкото като стремеж да се осигури време за ориентиране и пространство за маневриране при вземането на трудни решения. Изчакването очевидно е пряко свързано с развоя на скандала около ЧЕЗ и последиците (политически, икономически и др.) от него  В същото време оповестената по-късно позиция на движението, противопоставяща се на включването на държавата в собствеността на електроразпределителното дружество, е предупреждение да не бъдат пренебрегвани интересите на ДПС като цяло и особено на известни влиятелни фактори в него. Разбира се, удобно маскирани с лозунги за неотклонната либерална ориентация на формацията, звучащи правдоподобно в присъствието на сър Греъм Уотсън.

Познавачите на манталитета и поведението на ДПС знаят добре, че движението козината си мени, но нрава не. По всичко личи, че проведените анализи са довели до извода за безперспективността на по-нататъшния политически флирт с ГЕРБ и за необходимостта от готовност за препозициониране. В характерния си стил ДПС няма "да пукне първата пушка", но ще действа без всякакви сантименти към поредния губещ. Както се казва, "нищо лично, просто бизнес".

В този смисъл има видима аналогия между действията на движението в момента и начина, по който бързо се дистанцираха от правителството на Пламен Орешарски след изборите за Европейския парламент през 2014-а. Още повече, тогава ДПС бе коалиционен партньор в управлението, а сега няма никакви официални ангажименти към правителството освен прокламираната загриженост за "стабилността на държавата", а и тя вече е ясно рамкирана във времето.

От друга страна, предстоящата политическа маневра съвсем не е лесна, а в някои отношения граничи със салтомортале – поне по три причини. На първо място, няма никакви реалистични варианти за пряко печеливш ход. Потъващото пробито корито е ясно, но не и спасителната лодка, на която ДПС би могло да отплава към желаната власт. Движението е желан партньор за потайна властова връзка, но кандидати за официален политически брак няма.   

На второ място, съществуват много здрави лични връзки между определени ключови фактори в движението и ГЕРБ. Не е ясно как тези връзки ще бъдат преформатирани, а и дали изобщо ще е възможно да бъдат съхранени при бърз срив и смяна на управлението. Като се има предвид стойността на залога (политическа, икономическа и дори екзистенциална), ефектите от една неконтролирана раздяла могат да надхвърлят тези от разрива, предизвикал колапса на КТБ. Известен компенсиращ момент е, че подобни лични връзки съществуват и между въпросните фактори в ДПС и влиятелни лица в други политически формации.

Трето, тежат неясните перспективи и заплахите пред бъдещите взаимоотношения на Европейския съюз, Турция и други глобални играчи. Този неблагоприятен регионален и световен контекст несъмнено допълнително тежи на ДПС, въпреки че непосредствената опасност, произтичаща от ДОСТ, като че ли е елиминирана.

С една дума, движението се готви за неизбежната сложна политическа развръзка, но не разполага с ресурс да играе основната роля в нея. Предстои да видим дали ще успее да спечели някаква награда за поддържаща роля.           

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст