Феновете на монети, които непрестанно търсят нещо ново, би трябвало да насочат вниманието си към Литва. Централната банка на балтийската република обяви на 6 март, че ще пусне по-късно през годината дигитална монета специално за ентусиастите. Тя ще има единствено колекционерска стойност, няма да бъде пускана в обращение и няма да се използва като средство за разплащане, съобщиха още литовските централни банкери.
Инициативата ще покаже на света, че Литва е "държава, която насърчава иновациите и прогреса и е винаги отворена за нови идеи", коментира в официално изявление членът на банковия борд Мариус Юргилас. И с емитирането на колекционерска криптомонета Вилнюс ще отвори нова страница в нумизматиката.
Централните банки от целия свят подхождат предпазливо към цифровите валути заради спекулативните им характеристики, бесните колебания и употребата им от подземния свят. Председателят на Бенк ъф Ингланд – Марк Карни, призова миналата седмица да се въведе по-стриктно регулиране, което да се сложи край на ерата на криптоанархия.
Литва не е единствената страна експериментатор в тази област. Венецуела отиде още по-далеч с изявлението, че ще пусне първата в света държавна криптовалута.
Литва се опитва да се утвърди като технологичен център в областта на финансите, атрактивен за нововъзникващите фирми, особено в банковия сектор. От 2019-а нататък страната ще предлага на местните и на чуждестранните компании платформа, използваща технологията blockchain (която е в основата на Bitcoin), за да тества свързаните с финансите иновации.