Организациите на хора с увреждания излизат на национален протест в сряда (11 април) заради промените в правилата на трудово-експертните лекарски комисии, известни като "реформата в ТЕЛК". Протестът ще започне в 11.00 часа пред сградата на Министерския съвет.
Според организациите на хората с увреждания концепцията за реформа в ТЕЛК на социалното министерство и предлаганите от здравното министерство промени в медицинската оценка на работоспособността отнемат права и целят единствено финансови икономии и ще влошат живота на хората в неравностойно положение.
Организаторите на протеста очакват в него да се включат над 4000 души от провинцията, които ще пристигнат с 90 автобуса и още около 2000 души от София.
Реформата, която се подготвя още от миналия кабинет “Борисов“ и срещу която има постоянно напрежение сред лекарите от ТЕЛК и хората с увреждания, предвижда най-общо занапред медицинската експертиза да не води автоматично до социални придобивки като инвалидни пенсии и др., а допълнително да се оценява каква подкрепа да получи човек според това дали може да работи или не. Идеята е хора, които могат да работят да не получават инвалидни пенсии – мярка, която се приема с много резерви от хората с увреждания, тъй като и в момента те срещат огромни трудности при намирането на работа и са обект на дискриминация.
Те се опасяват, че след промените инвалидната пенсия просто ще им бъде отнета без да им се окаже никаква подкрепа за намирането на работа. Друго притеснение е, че с промените в медицинската експертиза масово хората ще получат по-нисък процент увреждане и могат да загубят личните си асистенти или друг вид помощ, която получават. Организациите на хората с увреждания упрекват държавата, че не се е е вслушала в техните искания и предложения по време на обсъжданията на реформата, заради което излизат на протест.
Социалният министър Бисер Петков за пореден път успокои във вторник, че подготвяната реформа не цели отнемане на инвалидни пенсии. Той коментира, че целта й е да подобри условията за реализация на хората с увреждания на пазара на труда и да се повиши ефективността на предоставяните средства и услуги, с оглед повишаване на техния жизнен стандарт, а не да се ограничат средствата, които обществото отделя за хората с увреждания, или да се отнемат придобити права, включително и правото на пенсия.
"Това означава, че лице, което може да работи и което отговаря на условията за получаване на пенсия за инвалидност, няма да бъде лишено от възможността да я получава", коментира Петков в своя позиция, разпространена от социалното министерство.