((Свързаността между хората и страните в даден регион е толкова важно, колкото и на континентално ниво. Известни са примерите и в Европа. Бенелюкс, обедини Холандия, Белгия и Люксембург, а то стана и основа за обединението на Европа. Страните от Вишеградската четворка така подготвиха влизането си ЕС.
Балканите са по-скоро (добрия) обратен пример. Това разбира се е заложено и в историята на региона, която и дне продължава да разделя хората, които живеят тук. А това пречи и на връзките между страните тук.
..
Зам.-министър Димитров: Западните Балкани запазват ключовото си място сред партньорите на България
- 11 Април 2018
< >„Земеделието и развитието на селските райони в Югоизточна Европа е важен приоритет. Регионът има дългогодишни исторически традиции в областта на селското стопанство и притежава уникални географско-климатични условия за развитие на отрасъла“. Това каза заместник-министърът на земеделието, храните и горите д-р Цветан Димитров при откриването на 41-та сесия на Асамблеята на Постоянната работна група за регионално развитие на селските райони на страните от Югоизточна Европа, чиито домакин е България, в качеството си на страна-наблюдател. Той подчерта, че страните от региона на Западните Балкани запазват ключовото си място сред партньорите на България. „Нещо повече, нека да си оказваме взаимна помощ и да споделяме ценния опит, който всяка държава е натрупала в годините“, призова заместник-министър Димитров.По думите му основна цел е поддържане на конкурентоспособен и устойчив отрасъл, с баланс между опазването на околната среда, икономическия растеж и социалната отговорност. „Изключително важен аспект в постигането на това е развитието и задълбочаването на връзките на регионален, междудържавен и глобален мащаб, споделянето на опит и добри практики“, категоричен бе Димитров.Заместник-министърът посочи, че земеделието заема специфично място в социално-икономическия живот на България. Наличието на плодородни почви и много добри климатични и географски дадености, обуславя развитието на отрасъла, включително и на биологично земеделие. Традициите в производството на зърнени култури, зеленчуци, плодове и отглеждането на животни, са основни фактори за развитието му. Аграрният отрасъл осигурява заетост на около 7% от населението и създава около 5% от общата брутна добавена стойност на страната. Неговата важна роля ще се запази и в бъдеще, особено предвид значението му за укрепване на икономиките на селските райони. Земеделските дейности ще останат важен източник на доходи за голяма част от населението и допирна точка между хората и околната среда.18 Април 2018 сайт хМЗХМинистърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов участва в представянето на нов финансов продукт на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).
Президентът на ЕИБ Вернер Хойер в присъствието на комисаря по земеделие и развитието на селските райони Фил Хоган представи нова програма на банката за отпускане на заеми, съсредоточена върху инвестициите в областта на биоикономиката в ЕС.
Министър Порожанов в качеството си на Председател на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство приветства стартирането на нова програма и подчерта, че инвестициите ще допринесат за засилване на конкурентоспособността на европейските компании, работещи в областта на биоикономиката /селското стопанство. По думите му подобни мерки ще укрепят дългосрочната им способност да инвестират в иновации и следователно да развиват и предлагат продукти и услуги с по-висока добавена стойност.
Инициативата има за цел чрез отпускането на финансиране от 400 млн. евро от ЕИБ, да бъдат мобилизирани над 1 млрд. евро частни инвестиции в селскостопанския сектор. Операцията ще се гарантира от бюджета на ЕС в рамките на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), като ще бъде предоставено на широк спектър от частни кооперативи и корпорации в ЕС в различни подотрасли, свързани с биоикономиката.
Новата програма има за цел да се справи с пазарните слабости и неуспехите, които ограничават наличието на адекватно финансиране в Европа за повечето от предприятията, които работят във веригите на добавена стойност на биоикономиката, както и да се насърчава развитието на селските райони. Технологичните рискове, свързани с по-иновативните сегменти, като биоразнообразието и иновативните съставки на храните и фуражите, затрудняват силно достъпа до финансиране.
……………..
Елена Герганова: Не правим компромис с отглеждането и внедряваме наука, очакваме студентите и докторантите на ВУАРР при нас, за да споделяме взаимно знания и опит