Студената война нажежи “червените телефони”

петолъчка

Нарастването на напрежението около Сирия напоследък все по-често отваря темата  за комуникационните канали за пряка връзка между Русия и САЩ. Успокояват ни за степента на опасност, но очевидно светът вече е навлязъл във Втората студена война и за това може да се съди  не само от ожесточаването на противостоенето между двете световни сили, но и от чисто практически решения, характерни за такъв вид война. От май 2015 г. например за първи път след края на Студената война, каквато я познаваме в периода  след Втората световна война до разпада на СССР през 90-те години на миналия век, между НАТО и военното командване на Русия беше изградена директна връзка за "кризисни ситуации".

Тези комуникационни канали са отворени по всяко време и проходимостта им  се тества редовно по  инициатива  на тогавашния външен министър Франк-Валтер Щайнмайер след възникването на  украинската криза. Конкретният повод всъщност бяха  зачестилите  полети на руските стратегически бомбардировачи –  само през  2014 г. бяха засечени 400 такива  полети на руски военни самолети с изключени транспондери в европейското въздушно пространство.

Когато през април 2010 г. премиерът Бойко Борисов за първи път се срещна с президента на САЩ Барак Обама в Прага, стана ясно, че преки телефонни връзки има и между България и САЩ – така, както през миналия век са действали т.нар. петолъчки – преки линии между българското висше държавно ръководство и ръководството на братския Съветски съюз. Когато Борисов се похвали за срещата си с Обама, заяви, че американският президент добре познава България и ситуацията в региона в детайли. От премиера разбрахме също, че Обама поръчал на сътрудниците си по всички обсъдени по време на срещата си с Борисов теми да се поддържа  директна телефонна комуникация. "И по всички тези теми да продължим диалога, тъй като за този регион той иска да чува нашите съвети и мнения, тъй като ние сме там и го познаваме много добре. Следващите месеци ще покажат дали сме създали личен контакт, или не", заяви Бойко Борисов.   

Вероятно поисканата от Обама директна телефонна комуникация с българското правителство съществува и до днес. Защото времето лети, братският Съветски съюз остана в историята, но на негово място дойде Големия – бял брат отвъд Океана. Неподвластни на времето, изглежда, останаха само преките канали за комуникация. В миналото те бяха известни като телефонна система "Петолъчка", или "Телефонна връзка за държавно управление" (ТВДУ) "Оперативна". Това представляваше отделна централа без вход и изход към нормалните градски линии и беше предназначена за служители от високите етажи на властта и министрите. С такива телефонни  постове бяха снабдени висшите партийни и държавни ръководители, вътрешният министър и заместниците му, началниците на управления в Държавна сигурност, шефове на самостоятелни отдели в управленията. Системата "Петолъчка" беше поверена на секретното управление 72535 на МВР.

Така нареченият червен телефон стана популярен в годините след кубинската криза от 1962 година. Тя започва на 16 октомври 1962 г., когато американското разузнаване изнася данни пред американския президент Джон Кенеди, разкриващи стартови площадки на съветски ядрени ракети на острова, и завършва тринадесет дни по-късно, когато съветският лидер Никита Хрушчов обявява, че инсталациите ще бъдат демонтирани.

Точно тогава СССР и САЩ създадоха постоянна телефонна връзка помежду си. Първоначално този комуникационен канал не е бил истински телефон, а е представлявал система от телепринтери, използващи криптирана връзка. С тази система е било изпратено важно послание на Никита Хрушчов, съдържащо 3000 думи. Съобщението е било разкодирано в продължение на 12 часа. За времето, в което САЩ подготвят отговор на посланието на Хрушчов, от Москва изпратили още едно заплашително съобщение американците да изтеглят ракетите си от Турция. През цялото това време на размяна на съобщения светът всъщност е бил изправен пред реална ядрена война.

Създадената по време на кризата със съветските ракети в Куба система влязла в реална употреба през 1967 г. по време на шестдневната арабско-израелска война, когато САЩ и СССР са съгласували военните ходове помежду си, за да не станат недоразумения. А истинската телефонна връзка между двете световни сили е била създадена през 70-те години на миналия век.

През 2017 г. предприемачът Ричард Брансън публикува биографичната си книга "Finding My Virginity", в която разкри любопитната информация, че предишният американски президент Барак Обама използвал т.нар. червен телефон в Овалния кабинет, за да си поръчва… чай. "Докато се канехме да станем, за да си тръгнем, забелязах червения бутон на бюрото. Обама видя, че съм го забелязал и ми обясни: "Преди са го ползвали за извънредни ситуации, но сега аз го ползвам, за да си поръчвам чай", разказва милиардерът в книгата си. Също миналата година Associated Press пък оповести, че Доналд Тръмп  използвал червения бутон, за да си поръчва кока-кола. 

В епохата на мобилните комуникации като че ли "червеният телефон" позагуби от авторитета си. През 2013 г. обаче възвърна "позицията си"  след скандала с подслушването на германския канцлер Ангела Меркел от американската Агенция за национална сигурност. Тогава стана ясно, че всъщност на висшето държавно ръководство в Германия се раздават специални телефони, защитени от подобни посегателства. Германската служба за цифрова сигурност е подготвяла специални сертифицирани апарати, предназначени за властта, като разпоредбите забраняват на лица, които обсъждат държавни тайни, да използват несертифицирани апарати. Телефонът на Меркел обаче не бил такъв, защото й е бил даден от партията и за лично ползване.

През лятото на 2017 г. най-секретната българска служба ДАНС обяви обществена поръчка за доставка на комуникационна техника срещу скромните 140 000 лв. без ДДС. Оборудването трябва да запълни технологични дефицити в службата, с което да навакса преднината на партньорските служби в това отношение. Дори и МВР притежава специален канал за мобилна комуникация, известен като ТЕТРА. Агенцията имаше необходимост от оборудване за оптични мрежи, рутери, аудио аксесоари, специални радиостанции, криптиращи сигнала, интернет телефони.

 

Руснаците са с криптирана мобилна връзка

В началото на 2018 г. се появи информация, че руското министерство на отбраната е започнало да раздава на офицерския състав на армията защитени мобилни телефони. Те са изработени ръчно, като всеки апарат струва над 100 000 рубли (1443 евро). Телефонът е известен като М-663С "Атлас". По данни на в. "Известия" право да ползват М-663С "Атлас" имат офицерите с достъп до информация от "особена важност". Телефонът позволява да се ползват шифрованите комуникационни линии на руските военни както в страната, така и в чужбина.

М-663С "Атлас" се произвежда в Научно-техническия център "Атлас" – държавно предприятие, подчинено на руското Министерство на комуникациите и съобщенията. Апаратът е модификация на цивилния модел SMP-АТЛАС/2 и според описанието на сайта на производителя осигурява "гарантирано криптиране на речевата информация и идентификация на абоната в защитен режим".

По паспортни данни М-663С "Атлас" може да работи при температури от минус 20 градуса до плюс 50 градуса, влажност 98% при температура 35 градуса . Апаратът може да приема разговори дори под вода. Корпусът е изработен от метал и пластмаса, а екранът има сапфирено стъкло.

Според информацията високата цена на апарата се дължи на уникалната за Русия разработка на криптиращия чип в телефона. Той има компактни размери, харчи малко и може да предава шифрована информация с минимално забавяне. SIM-картите за новия офицерски телефон се произвеждат от руската компания "Мегафон", която има лиценз от НТЦ "Атлас". Министерство на отбраната е определило лимит на разходите за разговори по М-663С в размер на 24 млн. рубли годишно (346 220 евро).

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст