Robinhood – приложението за търговия на акции без комисионни, създадено от младият българин Владимир Тенев, вече струва 5.6 милиарда долара. Компанията на Влад и партньора му Байджу Бат успя да увеличи пазарната си капитализация, след като набра 363 милиона долара от инвеститори, съобщава Fortune. По този начин Robinhood вече е втората най-скъпа частна финтех компания в Щатите след Stripe. Изданието посочва, че само в рамките на четири години приложението има 4 млн. регистрирани акаунта. И е първенец по този показател. Досегашният лидер в сегмента бе E*Trade – с 3.7 млн. потребители.Освен това Robinhood на четири пъти успя да увеличи пазарната си капитализация. Един от инвеститорите при последния рунд е Capital G – дъщерна компания на гиганта Аlphabet.
Сега компанията обяви плановете си да разшири своя екип, тъй като към момента в нея работят не повече от 200 души.
"Мисля, че истинският "Х фактор", който накара инвеститорите да поискат да бъдат част от Robinhood е в това, че с доста ограничена работна ръка, компанията успя да представи три напълно нови продукта в рамките на последните шест месеца", казва Байджу Бат пред Fortune. Сред бъдещите планове на дружеството е развитието на бизнеса им с криптовалути. "Очакваме до края на годината да се превърнем в една от големите крипто платформи", твърди Бат.
Както "БАНКЕРЪ" писа в края на март, две от най-авторитетните световни делови издания – Wall Street Journal и Forbes, посветиха статии на компанията Robinhood. Forbes прогнозира, че компанията на Влад, както го наричат в Щатите, ще бъде едно от най-големите инвестиционни приложения за 2018 г. Компанията на Тенев е и част от класацията Fintech 50 на Forbes за тази година.
От пускането си в App Store през декември 2014 през Robinhood са минали сделки за над 2 милиарда долара. Впоследствие компанията получи финансиране от 66 милиона долара от гиганти като Google Ventures и Andreessen Horowitz.
Forbes разказва
Една от новите функции на платформата е групирането на акциите в "колекции", които се подреждат по сектори и категории. Например, акциите на General Electrics могат да бъдат открити в колекциите "100-те най-популярни", "конгломерати", "енергия", "здраве", "САЩ" и "Северна Америка".
Подобно на електронен магазин, платформата предлага акции, на база "какво са купили другите трейдъри". Robinhood отчита, например, че хората, които купуват акции на General Electrics, се интересуват също от Verizon, P&G, General Motors и други. Потребителите на платформата също така могат да видят средната цена, която останалите трейдъри, ползващи Robinhood, са платили за акции. Robinhood Web предлага повече начини инвеститорите да изследват и откриват нови идеи за търговия, казват в заключение от изданието.
Кой е Владимир Тенев
Владимир Тенев е на 29 години. Роден в България, семейството му се мести в САЩ още когато той е на 4 години. Баща му – икономист, получава работа в Университета на Делауер през 1991 година. Година по-късно Владимир заедно със своята майка отиват при него.
Тенев създава приложението заедно със своя партньор Байджу Бат. Запознават се в Стандфорд, където Тенев учи математика, а Бат – физика. По-късно двамата стават съквартиранти по време на следването си в университета. Българският предприемач достига до докторантура по математика, която обаче прекъсва.