Прокуратурата – висока успеваемост, скромни резултати

Главният прокурор на Р България Сотир Цацаров

Престъпленията се множат, разкриваемостта им спада, но по приключените в съда наказателни дела прокуратурата отчита над 97% успеваемост. Така изглежда докладът за дейността на държавното обвинение за миналата година. Числата са, както винаги, много, а тенденциите не дават за пореден път повод за оптимизъм. Направен е обаче изводът, че 2.7% оправдани от съда лица "е много добър атестат, който обосновава категоричен извод за прецизна и задълбочена работа на прокурорите".

Регистрираната от МВР престъпност е нараснала с 2.8 % до повече от 106 хил. престъпления, което означава, че те трябва да бъдат умножени поне по пет, за да се приближим към реалния им брой. Разкрити са 43.7 % от тях, което представлява спад от 5.7% спрямо предишната година. Най-много са по традиция посегателствата против собствеността, а най-сериозен ръст бележат икономическите и тези срещу личността. За основни криминогенни фактори, определящи нивото на престъпността, са посочени обезлюдяването на малките населени места и нивото на бедност в тях, интензивната миграция към големите градове, ниската раждаемост, лошото образование на младежите. Прокуратурата признава откровено, че не може да се очаква съществена промяна в тази картина. 

Прокурорите решават в срок преписките, но образуват досъдебно производство едва по две от всеки пет от тях. Причината била, както и в предишни години, че прокуратурата е ангажирана с въпроси извън нейната компетентност – гражданскоправни спорове, административни нарушения, битови и междуличностни проблеми. Това е всъщност удобното оправдание да се откаже наказателно преследване за деяния, които наистина имат връзка с граждански и административни спорове, но са изрично инкриминирани – при това в повечето случаи като престъпления от общ характер. 

Същевременно държавното обвинение сочи малкото образувани преписки по сигнали на Агенцията за приватизационен и следприватизационен контрол, Агенцията за държавна финансова инспекция, Агенцията "Митници" и Сметната палата. По сигнали на Дирекцията за национален строителен контрол пък не е образувана нито една преписка, при положение че публичните скандали за незаконно строителство дават достатъчно основания за самосезиране. При това положение няма нищо чудно, че прокуратурата образува все по-малко дела в израз на изначален отказ от правораздаване. 

Процентът на спрените (основно поради неразкриване на извършителя) разследвания намалява, но пък расте този на прекратените, като всяко четвърто дело приключва без успех още в досъдебната фаза. Близо 1/3 от внесените в съда прокурорски актове са предложения за решаване на делото със споразумение или за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Известен спад и положителна тенденция има при върнатите от съда дела, по които прокуратурата трябва да отстрани процесуални нарушения и грешки. В пълен разрез с усещането на обществото е обаче отчетената възходяща тенденция при делата от особен обществен интерес.

Във връзка със законовата рамка прокуратурата заявява отново позиция за приемане на нов или силно променен Наказателен кодекс, който да е адекватен на социално-икономическите и технологичните реалности. По отношение на корупционните престъпления се поддържат предложените в предишния доклад промени с цел насърчаване на самопризнанията и сътрудничеството с властите – включително внимателно обмисляне на отпадането на наказателната отговорност за провокация към подкуп и декриминализиране на различни деяния. За основен порок на Наказателно-процесуалния кодекс е посочен отново прекаленият му формализъм, констатиран и в доклада от партньорската проверка на европрокурорите.  
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст