Големи медии, КРИБ, футболният съюз и футболните грандове "Левски" и "ЦСКА-София" се обявиха срещу предложението на вицепремиера Валери Симеонов рекламата и продажбата на лотарийни билети да бъдат ограничени по законов ред.
На другия фронт са политиците, след като и ГЕРБ, и БСП се подкрепиха предложенията, внесени в парламента през миналата седмица от партията на Симеонов – НФСБ.
Няколко дни преди да се срещне с депутатите, на свой редСимеонов обяви, че се е срещал с бизнесмена Васил Божков, който участва в собствеността на една от двете големи частни лотарии у нас. Тогава председателят на НФСБ разказа, че Божков си тръгнал разочарован от срещата.
От "Национална лотария" обявиха кампания срещу предложението на вицепремиера. Те публикуваха видео, в което лицето на лотарията Захари Бахаров обявява, че "Национална лотария" започва подписка в защита на сегашните правила за хазарта.
"Определени хора твърдят, че по света билети се продават само в пунктове, казина и игрални зали. Пълна лъжа. В над 148 държави, включително САЩ, Великобритания, Италия и Испания, билети се продават свободно. Рекламата била забранена в повечето държави в Европа. Не е вярно. Рекламата е разрешена в 23 държави в ЕС. Само в България нямало ДДС на лотарията. Няма такова нещо, в целия ЕС от 2006-та хазартът е освободен от ДДС", казва във видеото Бахаров и подчертава, че лотарията е раздала над 1 млрд. и 250 млн лева в печалби.
"Истина е, че лотарията накара хората отново да мечтаят. Сега ние мечтаем политиците да не им отнемат и това", казва още водещият.
Големите медии и едрият бизнес обявиха, че промените са вкарани "на тъмно".
Най-голямата работодателска организация в България – Конфедерацията на работодателите и индустриалците, се обяви твърдо срещу намеренията за законови рестрикции на лотарийните игри в България.
"Категорично възразяваме срещу предлаганите законови промени за ограничаване на рекламата и на разпространението на лицензираните лотарийни игри в България, защото подобни промени са в противоречие с европейските модели на правна уредба на игралната индустрия в държавите от Европейския съюз. В Европейския съюз този сектор е най-силно регулиран, действащите в момента в България регулации на лотарийните игри са едни от най-строгите в Европейския съюз, а корпорациите, които държавата е лицензирала за тази дейност, са стриктно контролирани от данъчните органи и работят на светло", обясниха от КРИБ.
Според българския бизнес, ако бъде приет новият законопроект за промени в Закона за хазарта, внесен от депутати от НФСБ, ще бъде нанесен тежък удар на лицензираните хазартни оператори в България за сметка на нелицензираните такива. "В целият свят една от мерките в борбата с нелегалния хазарт е даване на възможност на легалните, плащащи данъци хазартни оператори да се рекламират чрез средствата за масова информация. Забраната за реклама на легалните хазартни оператори ще намали значително приходите в бюджета от данъци".
От АБРО пък искат текстовете да се подложат на обществена дискусия с бизнеса, експерти, медии и с всички, които имат отношение по темата. "Считаме, че е необходимо изготвянето на всеобхватен анализ за очакваните ефекти от промените. Изявяваме готовност да представим предложение, съгласувано с индустрията, за по-детайлна правна рамка, с акцент върху саморегулацията", казват те в позицията си.
"На първо място бихме искали изрично да подчертаем, че настоящото становище няма за цел да коментира взимането на управленски решения в рамките на провежданата държавна политика в областта на хазарта. Същевременно няма как да не посочим, че предложението за нова законова регулация е внесено при грубо нарушение на принципите за откритост и съгласуваност, пропорционалност и стабилност", пише още в позицията на АБРО.
Според тях "прибързаното приемане на неясна редакция на закона" няма да доведе до ползи за обществото. "Ефектът на законопроекта ще е двусмислено тълкуване и прилагане, липса на яснота и предвидимост за лицата, които публикуват, излъчват или разпространяват реклама на хазартни игри. Неясните текстове ще доведат и до недобро осъществяване на надзорните функции на компетентния орган", пишат те в позицията си.
В защитата се включиха футболният съюз, както и футболните клубове "Левски" и "ЦСКА-София". Те подчертават, че лотариите внасят висок данък в хазната и в същото време заделят немалка част от приходите си за спонсорства на българския спорт, както и за други каузи в културната и социалната сфера. Те призовават управляващите да оттеглят готвените законови промени.