За Район „Витоша“ и булевард „Витоша“

ВитошкаметроВитошкаметро

Плащането на немалките по размер местни данъци и такси мина и тази година, а инвестиционната програма на Столичната голяма община поне в раздел "Инфраструктура" си остава  непременена от десетилетие насам и най-вероятно само се преписва едно към едно всяка година. И за да докажем своите твърдения, ще сравним два района на столичния град, които носят едно и също име. Става дума за район "Витоша" и булевард "Витоша".

Проснал се от Павлово до Симеоново и от Бояна до Владая и Марчаево, район "Витоша" винаги е бил леко пренебрегван от началниците и чиновниците от улица "Московска". Нещо, което не може да се каже за булеварда – пешеходна зона, разтегнал се от Съдебната палата до НДК.

Готов съм да се хвана на бас, че в България няма друг по-ремонтиран булевард от столичния "Витоша". То не бяха години, то не бяха петилетки на редовен ударен труд. От април та до ноември. Без прекъсване. С данъците на всички софиянци се ремонтираше една улица, която трябваше хем да се превърне в някаква визитна картичка на столицата пред света и чуждестранните туристи, хем перманентно да пълни джобовете на нашите фирми, които все правеха и поправяха нещо по пешеходната зона.

Хайде да погледнем колко данъци и такси се плащат, да кажем, средно на имот в многоетажната част на столицата и в периферните квартали, заети основно с еднофамилни къщи. Да сметнем за единица площ на имота. И тогава ще видим кой кого финансира.

В район "Витоша" хората продължават да инвестират най-вече лични средства – или с пари на техните фирми, в пътища от железобетон или асфалт, както и в местни канализации. Да не говорим за такъв лукс като редовното сметоизвозване.

Начинания, които целят някак си да запълнят дупката от нежеланието на общината да инвестира в крайните квартали, защото там чужденци рядко ходят. И второ, може би защото в район "Витоша" обикновено на местните избори не се гласува правилно, както показва статистиката на ЦИК. Дори веднъж по тази причина измениха закона и СОС назначи правилния кмет… Валерий Йорданов, бивш полицай.

Та въпросът е кога най-сетне услугите, които получават от общината столичани, ще са пропорционални на техния дял във формирането на бюджета на София?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст