Надеждите на България за влизане в еврозоната бяха попарени

Надеждите на България да стане следващият член на еврозоната получиха удар от Европейската централна банка, която предупреди, че най-бедната страна в ЕС е постигнала минимален напредък в присъединяването към еврото.

В последния двугодишен "доклад за сближаването", оценяващ икономиките извън еврозоната, ЕЦБ изрази опасения относно независимостта на централната банка в страната, динамиката на инфлацията и настоява за "широкообхватни структурни реформи".

България е смятана за най-вероятния 20-и член на единната валутна зона. Правителството заяви, че иска да се присъедини към Европейския валутен механизъм (ERM) – двугодишен клуб за чакане, необходим за приемането на еврото, до края на годината.

Жан-Клод Юнкер, президент на Европейската комисия, също отхвърли тежестта си зад молбата на България, като Брюксел направи съгласуван политически тласък, за да привлече всички седем страни извън еврозоната, след като Brexit.

Но оценката на ЕЦБ ще постави под съмнение икономическата и институционална готовност на България за еврото. Докладът предупреждава, че "съществуват сериозни опасения относно устойчивостта на инфлационната конвергенция в България в дългосрочен план, като се вземат предвид и неотдавнашните увеличения на разходите за труд на единица продукция". Той също така предупреждава, че правителството все още не е приело редица закони, утвърждаващи независимостта на централната банка през последните две години.

От осемте държави, които не са членки на еврозоната, само Дания има постоянен отказ от присъединяване към еврозоната. Швеция, Полша, България, Унгария, Чешката република и Румъния са законно задължени да приемат еврото един ден.

Докладът на ЕЦБ отбелязва, че от последния си доклад през 2016 г. досега е имало "известен напредък" по отношение на конвергенцията извън еврозоната, когато никой от държавите-членки не е спазил правните критерии за членство.

Неотдавнашното икономическо възстановяване в еврозоната насърчи по-малките източноевропейски държави да се подготвят за членство в еврозоната. Наред с България, Румъния заяви, че ще излезе с икономическата си стратегия за приемане на еврото до края на годината.

Но резервите на ЕЦБ ще окуражат Германия и Холандия, които се противопоставят на бързото разширяване на членството в по-бедните държави-членки.

Най-големият централен банкер в Германия предупреди Румъния и България да се присъединят към еврото "само когато е постигната постоянна конвергенция и рамковите условия са надеждни".

"Кризата беше напомняне за това колко важна е устойчивото икономическо сближаване за гладкото функциониране на паричния съюз", каза пред президента на Bundesbank Йенс Уейдман пред Функе Медиенгруп и Оуест-Франция миналата седмица. "[ЕЦБ] следва един универсален подход. Но когато една страна взема извънредно малка част, а другата – изключително голяма, всички остават неудовлетворени.

Служители на ЕЦБ са в преговори с България за реформиране на правната рамка за приемане на еврото и присъединяване към ERM. Benoit Coeuré, член на изпълнителния съвет на ЕЦБ, е в София днес за разговори с държавни служители. За разлика от предишните евро-кандидати, ЕЦБ ще изиска от България да започне преговори за присъединяване към проекта на банковия съюз на ЕС.

Европейската комисия е по-оптимистична за перспективите за разширяване на еврозоната. В последната си оценка за конвергенцията, публикувана днес, Брюксел заяви, че България изпълнява три от четирите икономически критерия, необходими за членството в еврото: инфлацията, публичните финанси и дългосрочните лихвени проценти са съвместими, но икономиката не е постигнала целите си по стабилен валутен курс. Левът на България е свързан с еврото повече от десетилетие.

"Приветстваме текущата работа на българските власти да се присъединят към ЕНП, така че те да отговарят и на критериите за обменните курсове", каза Валдис Домбровскис, заместник-председател на Комисията, отговарящ за еврото.

Румъния изпълни само един критерий, а Чехия – две от четири, според Комисията. Хърватия е единствената от седемте страни извън еврозоната, които отговарят на всички законови изисквания за членство, но има несъвместим валутен курс.

За да насърчи държавите да приемат еврото, комисията ще представи следващата седмица специален "механизъм за сближаване", който ще предостави техническа подкрепа на страните извън еврозоната да реформират икономиките си.
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст