НПО-та подкрепят необходимостта от дискусия за промени в Закона за хазарта

лотария

Неправителствени организации подкрепиха необходимостта от дискусия за промени в Закона за хазарта и излязоха с конкретни предложения в становище до вносителите на промените – народният представител Христиан Митев и неговите колеги от НФСБ. Становището е подписано от 15 НПО, сред които Български дарителски форум, Български център за нестопанско право, Българска асоциация за семейно планиране и сексуално здраве, Национална мрежа за децата.

„Според нас е изключително важно да се предвиди увеличаване на средствата за хазарт за общественополезни инициативи, предвидени по чл.10а от Закона за хазарта в съответствие с Европейската препоръка 2014/478/ЕС, както и за подобряване на механизмите  за разпределението им“, се казва в становището.

От неправителствените организации посочват, че в последните години отделянето на финансов ресурс от организаторите на хазартни игри е практика, която се прилага в редица европейски страни. Въведено е и понятието „благотворителна лотария“, включително е създадена и Асоциация на благотворителните лотарии в ЕС, чиито членове предоставят 40 % от приходите си за неправителствени организации.

В становището се посочват добри практики, като тази в Швеция, където средствата от лотарии финансират неправителствени организации, работещи в сферата на здравеопазването, сътрудничеството за развитие /помощ за развитието на други страни/, детските и човешки права и опазването на природата.

В Холандия лотариите подкрепят организации, работещи за култура, човешки права, социално включване, природозащита и сътрудничество за развитие, посочват в становището си неправителствените организации.

В Черна гора средствата от лотарията се отделят за социални и хуманитарни дейности, хора с увреждания, спорт, култура, неформално образование и борба срещу наркотици и други форми на пристрастяване.

От 15-те НПО посочват, че въпреки, че в България от 2015 г. организаторите на хазартни игри също са задължени да внасят годишни вноски за социална отговорност и е предвидена нормативно ясна процедура, средствата, предвидени за проекти за младежки дейности не са били разпределени достатъчно ефективно, за да постигнат целите си. По тази причина те предлагат промяна в текстовете на чл. 10а от Закона за хазарта за увеличаване на вноските за социално отговорен хазарт, сформиране на работна група към Министерството на младежта и спорта за прецизиране на правилата за разпределение на средствата, както и включването на експерти по зависимости и представители на НПО в комисията за оценка на проектите.

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст