Акциите опипват почвата за растеж

пари

Кирил Иванов,

инвестиционен консултант

 

Световните финансови пазари преживяха поредната напрегната седмица, през която високата волатилност за  почти всички класове от активи отново беше всекидневие. Една от основните причини за напрежението сред инвеститорите беше формирането на  управленска коалиция в третата по размер икономика в еврозоната – Италия. Притесненията на инвеститорите идват от споделяните намерения на "кандидат-управленците" за осезаемо покачване на държавните разходи и за евентуално "предоговаряне" с ЕЦБ (всъщност за  отписване) на част от солидния натрупан дълг. Подобни събития бяха  déjà vu по гръцка кройка  и инвеститорите в италиански държавни ценни книжа без много колебания панически се втурнаха  към изходите. При тази ситуация поевтиняването на еврото не беше голяма изненада, а "измъкването" на ЕЦБ от покупката на правителствени облигации (т.нар. количествени облекчения) започна да изглежда като все по-невъзможна задача. От друга страна, през седмицата стана ясно, че Федералният резерв на САЩ (FED) смята да продължи със затягането на паричната политика, "като в съвсем скоро време отново ще увеличи основната лихва", макар че, от друга страна, се дават сигнали за толерантност към по-високи нива на инфлация с цел постигането на "симетрия". Иначе казано,  след като няколко години подред FED е оперирал в условията на инфлация под установената цел от 2%, сега следва респективно да "компенсира изоставането" със стойности над 2 на сто. Именно тези твърдения бяха приети позитивно от пазарните участници и натискът върху американските индекси беше омекотен.

У нас настроенията на инвеститорите бяха по-скоро негативни. Индексите на "БФБ-София" се оцветиха в червено, като SOFIX "отслабна" за седмица с над 1 на сто. Натиск върху основният "борсов лакмус" оказаха по-ликвидните банкови книжа. Акциите на Първа инвестиционна банка (ПИБ) отбелязаха ново едногодишно дъно на нивата около 3.75 лв. за дял, а тези на Централна кооперативна банка (ЦКБ) загубиха малко над 2% до близо 1.82 лв. за акция.

"Червената вълна" успя да засегне и "Трейс груп холд". Книжата на инфраструктурната компания не успяха бързо да се отърсят от новината, че неин чешки клиент има съдебни претенции от порядъка на около 10 млн. лв. и за втора седмица "търкат дъното" около 3.90-4 лв. за дял.

Позитивна изненада за акционерите донесе  к.к. "Албена". От поканата за свиканото за 23 юни общо събрание на акционерите става ясно, че се предлага да бъде разпределен брутен дивидент в размер на 0.70 лв. на акция от печалбата за 2017-а. Изненадата идва оттам, че с минали изказвания на мениджмънта подобни надежди бяха "попарени", а свободните капитали на фирмата се очакваше да бъдат ударно влагани в реновация на хотелската база през следващите пет до седем години. Макар и изненадваща, новината беше приета хладнокръвно от пазарните участници и акциите на курорта останаха без промяна. С близо 6% до 111 лв. за брой поскъпнаха книжата на "Лавена", след като се разбра, че мениджърите й ще предложат за гласуване на общото събрание на 28 юни капиталът на дружеството да бъде увеличен 25 пъти. При положителна санкция от страна на акционерите ще станем свидетели на т.нар. сплит или ще бъдат разпределени нови 25 безплатни акции на всяка една притежавана сега. Скок от зашеметяващите 11% имаше при книжата на иначе неособено ликвидната позиция "Арома". Козметичната компания планира отново да зарадва акционерите си с брутен дивидент в размер на 0.035 лв. на дял, като разпредели близо една трета от печалбата си за 2017-а. Заедно с това ще бъде гласувано и решение за обратно изкупване на собствени акции в размер до 3% от капитала на дружеството. Сред "сините чипове" със солидна ликвидност на седмична база се отличи "Индустриален холдинг България".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст