Депутатите пак “кърпиха” реформата на Темида

Депутати

Парламентът прие на второ четене в сряда (30 май) поредните поправки в Закона за съдебната власт.

Едни от най-щекотливите промени са свързани с проверките на имуществото и доходите на съдиите, прокурорите и следователите. Занапред Инспекторатът към Висшия съдебен съвет вече ще може по-лесно и директно от БНБ да получава информация за банковите сметки на магистратите, както и за наетите от тях сейфове. Това обаче ще е възможно само ако магистратът е дал съгласие информацията за авоарите му да бъде предадена на ИВСС. Ако няма такова, остава досегашният ред за смъкване на "банковата тайна" – чрез съда.

Депутатите обаче не приеха предложението прокуратурата да "помага" на инспектората, като извършва проверки за имуществото на магистратите. Срещу поправката в един глас скочиха както главният прокурор Сотир Цацаров, така и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, а такова единомислие помежду им се случва твърде рядко.

Изменени са (за пореден път) и правилата за конкурсите, за атестирането и командироването на магистратите. След поправката в закона председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков вече ще може да командирова съдии от районните и окръжните съдилища в административните. Депутатите обаче не одобриха идеята  съдийската колегия да може да отменя командироването на съдии, когато в съдилищата, от които идват, има кадрови проблем или когато се констатират нарушения в работата на командированите магистрати.

Освен това магистратите, които напуснат системата, след като срещу тях е образувано дисциплинарно производство с предложение за налагане на дисциплинарно наказание, вече няма да могат да получават обезщетения в размер до 20 заплати.

Въвеждат се и задължителни условия, на които трябва да отговарят съдебните служители. Те не трябва да са осъждани на лишаване от свобода за умишлено престъпление, да имат съответните за длъжностите си образования, ранг и професионален опит и да не са в йерархическа зависимост от свои роднини (да не са подчинени). Освен това служителите не могат да бъдат членове на ръководни длъжности в политически партии, да се занимават с бизнес или да упражняват свободна професия. В случай че такава несъвместимост бъде установена, те ще може да бъдат освобождавани от длъжност. До 15 май всяка година служителите ще подават пред работодателя си декларации за имущество и конфликт на интереси.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст