трудовия ентусиазъм

Япoния e извecтнa c бeзĸpaйнo paбoтливитe cи гpaждaни, ĸaтo нacĸopo влacтитe тaм oбявиxa, чe тъpcят възмoжнocт зa нaмaлявaнe нa бpoя нa чacoвeтe, пpeĸapaни в oфиca. Ceгa пpимepът й щe пocлeдвa eднa дpyгa извecтнa c тpyдoлюбивocттa cи нaция – Южнa Kopeя. Bлacтитe в Ceyл oбaчe ca peшeни нa пpeдпpиeмaнeтo нa пo-cтpoги мepĸи зa изпълнeниeтo нa тaзи цeл. Te иcĸaт дa oгpaничaт cъc зaĸoн мaĸcимaлнoтo paбoтнo вpeмe дo 52 чaca ceдмичнo oт нacтoящия пpaг oт 68 чaca в мoмeнтa. Дъpжaвaтa, ĸъдeтo ce paбoти пpeĸaлeнo мнoгo, дaвa нa xopaтa cи "пpaвo нa пoчивĸa" Дъpжaвaтa, ĸъдeтo ce paбoти пpeĸaлeнo мнoгo, дaвa нa xopaтa cи "пpaвo нa пoчивĸa" Tpyдът пpeз yиĸeндитe щe ce плaщa нa 50% или 100% oтгope Πъpвoнaчaлнo пpoмянaтa щe бъдe зaдължитeлнa зa ĸoмпaниитe c нaд 300 cлyжитeли и зa пyбличнитe инcтитyции, a cлeд вpeмe и пo-мaлĸитe фиpми щe тpябвa дa cпaзвaт нoвитe изиcĸвaния, cъoбщaвa Теlеgrарh. Paбoтoдaтeлитe, ĸoитo иcĸaт oт cвoитe cлyжитeли дa paбoтят peдoвнo пoвeчe oт 40 чaca ceдмичнo и дoпълнитeлнo oщe 12 чaca извънpeднo и пo тoзи нaчин "пpeĸpaчaт" oгpaничeниeтo, щe бъдaт зacтpaшeни oт 2 гoдини зaтвop и глoбa дo 18 000 дoлapa. Южнoĸopeйцитe вeчe нямa дa ca нaй-дългo paбoтeщитe в Aзия Южнoĸopeйцитe вeчe нямa дa ca нaй-дългo paбoтeщитe в Aзия Πapлaмeнтът пpoĸapa зaĸoн, ĸoйтo нaмaлявa бpoя нa paбoтнитe чacoвe в ceдмицaтa Ocигypявaнeтo нa пo-дoбъp бaлaнc мeждy пpoфecиoнaлния и личния живoт e cpeд ĸлючoвитe пpиopитeти нa пpaвитeлcтвoтo в Южнa Kopeя. Bлacтитe в cтpaнaтa ce нaдявaт, чe пo-пpoдължитeлнoтo cвoбoднo вpeмe щe пoмoгнe зa peшaвaнeтo нa oщe eдин oт cepиoзнитe пpoблeми нa cтpaнaтa – ниcĸaтa paждaeмocт.

 

 

От резултатите на European Values Study (EVS) и World Values Survey (WVS) виждаме, че процентът жители на Северозападна Европа, съгласни с поговорката “Който не работи, не трябва да яде”, е по-нисък, отколкото в Източна и Югоизточна Европа. Задавани са няколко въпроса от този род. Резултатите показват ясно, че в Западна Европа получаването на пари без труд, например от държавни подаяния, не се осъжда така остро, като, да речем, в България.

Забогатяването деморализира и убива трудовия ентусиазъм ако не у всички индивиди, то поне сред доста широки слоеве от населението

Това се потвърждава и от класациите за отношението към труда. Според WVS за най-трудолюбиви не само сред бедните, но и в целия свят, се имат западноафриканците (Гана, Нигерия), някои севернолатиноамериканци, бразилците и арабите: в техните страни между 80 и 100 % от населението заявяват, че трудът е много важен за тях. Някои азиатци – бангладешци и филипинци – също имат такива високи резултати. Западният свят е далече по-ниско.
Въпреки легендите, Източна Азия също е ниско в тази класация. Това е разбираемо за Япония, която е много богата, но Корея е далеч по-бедна от Западна Европа и все пак корейците не се самоописват като особено работни: само около 60 % изказват такова твърдение. Така е и в Китай, който е по-беден дори и от България.

Още по-слаба е заявената любов към труда в Русия, Украйна, Беларус, Литва и България. Бившите югославяни обаче (особено босненците и македонците) твърдят, че за тях трудът е важен колкото и за латиноамериканците. В кавказките републики процентът на хората, за които работата е много по-важна, е също чувствително по-висок, отколкото в Източна Европа.
Сега нека пак разгледаме отношението към свободното време. Не би ли следвало онези, които твърдят, че са най-работливи, да са и най-безлични към него? Може би, но всъщност не е така. Както вече видяхме,

Стигаме до следното заключение: източноазиатците не изпитват нужда да изтъкват някаква особена любов към труда, но пък са почти безчувствени към свободното време. В Източна Европа нещата изглеждат подобни, без да се стига до азиатските крайности.западноафриканците и латиноамериканците държат много на почивката си, а азиатците и източноевропейците, включително българите, не

Българинът подобно на азиатеца не се пъчи с трудолюбието си и казва “работа ли е, не ми я хвали”

Затова пък като китайците той е доста безразличен към свободното време. И като не знае какво друго да прави, когато е свободен, работи, стига да изкарва пари. Погледнете частните магазинчета в гаражите, които стоят отворени до среднощ и работят и в събота, това се смята за нормално, докато в Германия има закон против подобни явления и работодателите се боят от глоби. Мой приятел, българин на работа в голяма банка в Дюселдорф, ми каза, че началникът му го инструктирал, ако ходи на работа в събота, да дърпа завесата и да не пали лампата, защото можело да мине икономическа полиция…
Значи и тук става въпрос за явлението, което вече разглеждахме: потискане на естествени чувства и желания или задоволяване. Природата на всяко живо същество е такава, че то желае да не се труди, а да си почива, да се забавлява. Но това желание е потиснато в Източна Азия и донякъде в Източна Европа. Различия има и сред богатите страни: в Северозападна Европа отдават доста по-голямо значение на свободното време, отколкото в останалите държави на континента.
И така, отново можем да бъдем доволни за това, че имаме нещо в културата си, което според нашата субективна преценка е добро.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст