“Демократична България” алармира за лобистки законопроект в парламента

Протест срещу АЕЦ Белене Демократична България

Предлаганите от управляващите промени в Административно-процесуалния кодекс са поредният лобистки законопроект, внесен в Парламента от група депутати без обществено обсъждане и без реална оценка на въздействието, без да е ясно авторството на законопроекта и под благовидния предлог, че така се работи за електронизация на правосъдието и ограничаване на недобросъвестните обжалвания. Много обезпокоителен е стремежът на мнозинството в парламента, без реален дебат и ударно, преди ваканцията си, да изгласува предлаганите промени, въпреки широкото обществено недоволство. Това се казва в позиция на обединението "Демократична България", в което влизат ДСБ, "Да, България" и Зелените. 

"Рязкото увеличаване на таксите за обжалване на решения на административни органи е в унисон с желанието на управляващите за свръхдържава, която не подлежи на контрол от никого. В българските, а и във всякакви други условия, това води до тотален размах на корупционни схеми, подаръци за олигарсите, и в крайна сметка ще загубим милиарди, а схемите на властта ще доведат до дефицити, повишени данъци и унищожена природа. Защото държавните органи никъде по света не са безгрешни, а напротив – често се поддават на всякакви зависимости. Особено когато знаят, че няма пред кого да отговарят за действията си", се казва в позицията. 

Според обединението не е случайно, че управляващата коалиция се чуди кои данъци и такси да увеличи – сумата на „идеите“ им вече надхвърля един милиард лева годишно – защото са необходими средства за подготвяните кражби. Такива като Белене и много други.

Според "Демократична България" възможността на контрол върху решенията на държавните органи е напълно легитимен инструмент за ограничаване на произвола на властта, и той стои в основата на демокрацията и обществения контрол върху публичните ресурси. Изземването му ще означава своеволие и триумф на самодържавието.

"Известно ни е, че понякога се злоупотребява с обжалвания, нерядко и с цел рекет. Но тази практика не може да се премахне с тоталната забрана на конституционното право на гражданите да защитават правата си в съда. Със сигурност има по-ефективен подход за решаване на проблема. Например за засилване на независимостта и капацитета на съдебната власт,така че делата да се решават бързо, качествено и справедливо, вместо, както се предлага, държавните такси за обжалване на актовете на властта да се увеличат между 18 и 90 пъти, като размерът им  нарасне от сегашните 10лв. до 4500 лева.Наред с това, в духа на максимата „има публичност на съдебния процес, (може) да има проблем за властта”, депутатите на ГЕРБ и т.нар. „патриоти” въвеждат закрити съдебни заседания, при които граждани и медии не се допускат", са аргументите на обединението.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст