СТР.21?????????????????

ВАС потвърди решение на КЗК за забранени вертикални споразумения на пазара на бутилирано слънчогледово олио

28 август 2018 / 16:33

София, 28 август /Христо Воденов, БТА/ Върховният административен съд /ВАС/ е потвърдил решение номер 898/2013 г. на Комисията за защита на конкуренцията/ КЗК/ за забранени вертикални споразумения на пазара на бутилирано слънчогледово олио, съобщи пресцентърът на КЗК. ВАС е потвърдил решението на КЗК по административна преписка КЗК/460/201…

…………..

 

Консолидираната печалба на БФБ се повишава до 1.94 милиона лева

28 Август 2018 10:58 иНФОСТОК

От Българска Фондова Борса отчетоха отлични резултати. За първото полугодие, консолидираната печалба на борсата достига 1.936 милиона лева, спрямо консолидирана загуба от 28 хиляди лева за същия период на миналата година.

Добрият резултат се предопределя от нарастването с близо четири пъти в приходите на борсата – от 1.045 на 4.159 милиона лева.

Почти цялото им повишение, идва от ръста в приходите от услуги – нараснали до 3.24 милиона лева, спрямо 911 хил. лева година по-рано.

В среда на близо четирикратно повишение на приходите, разходите на борсата се повишават едва два пъти – от 1.06 на 2.04 милиона лева. Най-съществено повишение има при разходите за възнаграждения и за външни услуги.

Разпределена на броя на акциите на борсата, печалбата възлиза в размер на 0.294 лева на акция.

Въпреки добрите резултати, акциите на борсата поевтиняха днес с 2.4%, при доста активна търговия и оборот от близо 250 000 лева в ранната сесия.

Книжата на БФБ обаче, се радват на добро представяне от началото на годината, както и за последната една година, като са добавили съответно 18.6 и 22.5% за двата периода, в среда на спад за индексите от над 12%.

Можем да припомним, че на общото събрание на акционерите БФБ гласува дивидент за 2017 г. в размер на 0.01566 лв. Бруто на акция. Размер на дивидента за една акция нето (само за акционери физически лица) – 0.01488 (само за акционери физчески лица) лв.

…………

Оборотът на БФБ за полугодието завърши с ръст единствено заради IPO-то на „Градус“

Инвестор, Броят на сделките, минали на регулиран пазар на борсата, е намалял с 28% през първите шест месеца на годината

Оборотът на Българска фондова борса през първото полугодие на 2018 г. отчита ръст от над 25% на годишна база до 274,7 млн. лв. Това става ясно от консолидирания отчет на БФБ за второто тримесечие на тази година.

„Нарастването обаче се дължи на по-големия оборот при компенсаторните инструменти и първично публично предлагане, осъществено през юни“, уточняват от борсовия оператов в доклада за дейността си, като става въпрос за IPO-то на "Градус" АД. 

Още по темата

Един голям купувач помогна IPO-то на "Градус" да бъде успешно *

 

При изключване на ефекта от IPO-то обаче оборотът намалява с 26 млн. лв., или 12%, през първите шест месеца на годината спрямо същия период на миналата година.

Оборотът с акции (без АДСИЦ) е спаднал с 5,3% през периода на годишна база, с АДСИЦ – с 47%, с облигации – с 25%, а оборотът с Борсово търгувани продукти е намалял със 7%. В абсолютна стойност най-значителено беше понижението в оборота с акции на АДСИЦ, който намаля с близо 17 млн. лв.

Най-нисък е бил оборотът на БФБ през май: 22,44 млн. лв., а най-висок – през юни: 117,53 млн. лв.. Именно през юнския обаче бе осъществено първичното публично предлагане на  „Градус“ АД.

Пазарната капитализация на Българска фондова борса АД е достигнала 23,7 млн. лв. в края на първото шестмесечие на 2017 г., което представлява ръст от 111,9% в сравнение със стойността от 11,19 млн. лв. в края на първата половина на 2017 г.

 

Броят сделки на регулирания пазар на финансови инструменти през първото шестмесечие на 2018 г. е достигнал 28 790. За сравнение, през аналогичния период на 2017 г. той беше 39 976, което представлява спад от 28%. Това се дължи на по-нисък брой сделки с всички основни групи финансови инструменти.

Нарастване има при броя сделки с облигации и при други финансови инструменти (който отново се дължи главно на осъщественото първично публично предлагане), но то не е значително в абсолютна стойност в сравнение със спада от 11 хиляди (-33,7%) при сделките с акции. Най-нисък е броят на сделките през април – 2 697, а най-голям през юни – 9 091 сделки.

През първото шестмесечие на 2018 г. за пореден път секторът „Финансови и застрахователни дейности“ е на първо място в класацията по оборот със 100,48 млн. лв. Финансовите дейности традиционно формират най-голямата част от оборота на борсата. Сектор „Преработваща промишленост“ запазва второто си място с оборот от 28 млн. лв. и 16,5% от общия оборот, а на трето място, както и през първата половина на 2017 г, в класацията е сектор „Операции с недвижими имоти“ с оборот от 22 млн. лв. и 13% от общия оборот.

Броят на емисиите финансови инструменти, допуснати до търговия на пазарите на БФБ към 31 декември 2017 г., бе 409, изменяйки се до 376 в края на първото шестмесечие.

През първото шестмесечие на 2018 г. имаше двадесет и пет нови емисии финансови инструменти, допуснати до търговия: една емисия акции на АДСИЦ, седем облигационни емисии, една емисия на сегмента за първично публично предлагане, десет емисии борсово търгувани продукти и шест емисии на права. За сравнение, през първата половина на предходната година новите емисии бяха девет: две от тях бяха акции, две бяха облигационни емисии и пет бяха емисии на права.

Прекратена бе регистрацията на петдесет и осем емисии, от които четиридесет и осем емисии акции (четиридесет и седем от които бяха листвани на Алтернативен пазар, двадесет и две от тях – на дружества в ликвидация и несъстоятелност), две облигационни емисии, една емисия от сегмента за борсово търгувани продукти, една – от сегмента за първично публично предлагане и шест емисии права. За сравнение, през аналогичния период на 2017 г. бе прекратена регистрацията на десет емисии, от които три емисии акции, две облигационни емисии и пет емисии права.

В края на първото шестмесечие е отбелязано намаление в стойността на всички индекси на БФБ спрямо началото на годината. Най-голямо в процентно отношение е понижението от 6,54% в стойността на SOFIX (-44,32 пункта), BGTR30 спадна с 5,91% (-32,84 пункта), а BGBX40 се понижи с 5,51% (-7,27 пункта). През шестмесечието BGREIT намаля с 0,53%, или -0,62 пункта.

 

Към края на юни 2018 г. нетният финансов резултат, реализиран от група БФБ, е печалба в размер на 1,9 млн. лв., което се дължи главно на консолидацията на дъщерното дружество Българска независима енергийна борса и ръст на „Финансови приходи“, както и незначителен ръст в оперативните приходи и оперативните разходи на дружеството-майка.

По отношение на приходите от основна дейност групата отчита ръст спрямо същия период на 2017 г. от 255%, който се дължи главно на консолидацията на приходите на БНЕБ, отразени в такса оборот върху изтъргувано количество електроенергия (1,26 млн. лв.), годишна такса за участие в пазара на електроенергия (434 хил. лв.), такса сетълмент за сделки с електроенергия (288 хил. лв.), приходи от такса при регистрация на пазар на електроенергия (192 хил. лв.).

…..                

 

Синдикатите в Hellenic Petroleum не допуснаха потенциални купувачи в компанията

28.8.2018 Инвестор, Приватизационната агенция на страната се спря на англо-швейцарската Glencore Energy и швейцарската Vitol Holding като потенциални купувачи.

Работници в гръцката петролна компания Hellenic Petroleum не допуснаха в понеделник представители на потенциални купувачи да влязат в два от заводите на компанията в знак на протест срещу плановете за приватизацията й, съобщава БТА.

Приватизацията е ключова част от споразуменията на Гърция за финансова помощ след кризата от 2010 г. насам, но се посреща със силна политическа съпротива. Гърция все още не е приключила серия от приватизационни сделки, предвидени в последната спасителна програма, приключила през миналата седмица. В нея влиза и продажбата на дял от 50,1 процента от Hellenic Petroleum, притежаван съвместно от държавата и Paneuropean Oil заедно с Industrial Holding.

Приватизационната агенция на страната се спря на англо-швейцарската Glencore Energy и швейцарската Vitol Holding като потенциални купувачи.

Още по темата

Гърция продаде оператора на газовата си мрежа за 535 млн. евро

Гърция има двама кандидати за приватизацията на Hellenic Petroleum

 

Представители на Glencore трябваше да посетят заводите на Hellenic Petroleum в Аспропиргос и в Елефсина, и двата край Атина, в понеделник. Те обаче не успяха да влязат в тях, защото работниците прекратиха работа за четири часа, за да предотвратят влизането им.

Синдикатите заявяват, че планират ново спиране на работата днес и другата седмица.

"Работниците не им позволиха да влязат, защото искат да спрат продажбата на Hellenic Petroleum на безценица", е заявил пред Ройтерс Панайотис Офталмидис, лидер на синдиката, който представлява около 2000 работници. Той е добавил, че компанията е стратегически важна за националните интереси на страната и трябва да остане под държавен контрол.

Представителите на Glencore трябваше да посетят третата петролна рафинерия на Hellenic Petroleum в Солун днес, а представителите на Vitol се очакват в Атина през следващата седмица. Синдикалният лидер обаче е заявил, че работниците няма да позволят и на тях да влязат в заводите.

Гърция планира да приключи продажбата на Hellenic Petroleum до средата на следващата година. Източник от правителството е заявил, че властите разговарят със синдикатите и приватизацията ще бъде приключена в договорените срокове.

От 2010 г. насам Гърция е получила около 5 милиарда евро от продажбата на държавни активи при първоначална цел от 50 милиарда. Причини за това са бюрократични пречки, отказ от сделките и опозиция от страна на синдикатите. През последните месеци обаче приватизациите отбелязват значителен прогрес и страната вече има за цел да постигне продажби от още 3 милиарда до следващата година, посочва още БТА.

………….

ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ОДОБРЯВАНЕ ПРОЕКТ НА МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗ­БИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И „БЕР-ХЕЛЛА ТЕРМОКОНТРОЛ“ ЕООД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРИОРИТЕТНИЯ ИНВЕСТИЦИОНЕН ПРОЕКТ „ИЗГРАЖДАНЕ НА НОВО ПРОИЗВОДСТВЕНО ПРЕДПРИЯТИЕ С ЦЕЛ РАЗШИРЯВАНЕ НА КАПАЦИТЕТА НА „БЕР-ХЕЛЛА ТЕРМОКОНТРОЛ” ЕООД ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА УРЕДИ ЗА ОБСЛУЖВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА КЛИМАТИЧНИ ИНСТАЛАЦИИ” – ГР. БОЖУРИЩЕ.

…………

Бургас чака инвестиция за 124 млн. евро, голяма компания ще строи завод

28.08.2018 18:28; Димчо Райков 24 часа

Според кмета Димитър Николов инвеститорът се е спрял на Бургас след като обиколил 4 държава и 3 града в България. Снимка Архив

Голяма компания ще строи завод за 124 млн. евро в северната промишлена зона на Бургас след като общинският съвет му разреши да купи общинска земя в нея и с добавена частна да окрупни парцел от 62 дка. Крупната инвестиция е на "2 МЕКС" ЕАД, които обещават да открият от 240 до 384 нови работни места. В Бургас фирмата ще прави железопътни колела, оси и друго жп оборудване, което ще изнася в чужбина.

Общинската земя, върху която ще се строи завода, е част от апорта на общината, която участва с държавата в индустриалния парк. Тя ще бъде изкупена от частника за 30 лв. на кв. метър, колкото е данъчната й оценка.

Според кмета Димитър Николов инвеститорът се е спрял на Бургас след като обиколил 4 държава и 3 града в България. Преди общинският съвет да му даде зелена светлина на проекта, той е бил представен и одобрен от Българската агенция за инвестиции, която го проучила детайлно, включително и за финансирането.

46 съветници гласуваха "за", само един бе против.

В намеренията на инвеститора се усъмни зам. председателят на общинския съвет Георги Дражев. Според него ОбС му подарявал земята, която после щял да препродаде на отделни парцели. Той бил учуден, че избрал точно Бургас, а не Карнобат или Дебелт, където също имало жп линия, от каквато се нуждаел за производството си. И призова кмета да си оттегли докладната.

"Преди две години бяхме поканени в Министерството на икономиката с други градове, които също имат индустриални зони. На тази среща ги нямаше кметовете на Карнобат, Айтос и Средец. Не мога да нося отговорност защо инвеститорът не е избрал Дебелт, консервен комбинат или нещо подобно", контрира кметът Николов. И разкри, че кандидати да предложат терен на завода за 124 млн. евро били Варна и Русе, но накрая инвеститорът предпочел Бургас.

Още:

Кметът на Бургас с идея за четирилентови пътища между града и общините

…………….

Стартираха обществени поръчки за строежа на „Струма“ през Кресненското дефиле

28.08.2018 18:21; 24 часа онлайн

Агенция „Пътна инфраструктура“ стартира обществените поръчки за определяне на изпълнител за проектиране и строителство на платното за София на автомагистрала „Струма“, в участъка Кресна – Крупник, съобщиха от пресцентъра на АПИ. Това е платно в посока Кулата – София, което ще преминава източно от Кресненското дефиле по ново трасе. Дължината на отсечката е 23,6 км. Ще бъдат изградени 7 тунела, 21 виадукта, 4 пътни възела, 12 надлези и подлези.

Индикативната стойност на поръчката е 875,3 млн. лв. без ДДС. Проектът се съфинансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз и националния бюджет чрез ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г.

Обществената поръчка е в две обособени позиции, тъй като участъкът е разделен на два лота, за да може на обекта да се работи едновременно и проектът да завърши в срока на оперативната програма – до 2023 г.

В лот 3.2.1 – с дължина 13,2 км, е отсечката от лявото платно на автомагистралата от км 375+860 до км 389+100 и прилежащите пътни връзки. Габаритът на пътя е Г10.50 – с две ленти за движение с ширина 3.5 м, водещи ивици по 0.25 м и два банкета с ширина 1.5 м. При надлъжен наклон над 4% ще бъде направена и трета лента за товарните автомобили. Достъпът до трасето ще бъде осигурено през 3 пътни възли:

• Пътен възел „Полето“ при км 379+470, който ще осигурява достъпа от посока Кулата до селата Брежани и Полето, както и включване в автомагистралата в посока София.

• Пътен възел „Мечкул“ при км 384+230, който ще осигурява достъпа от посока Кулата до селата Мечкул и Брежани, както и включване в автомагистралата в посока София.

• Пътен възел „Стара Кресна“ при км 387+620, който ще осигурява достъпа от посока Кулата до селата Стара Кресна, Ощава, както и включване в автомагистралата в посока София.

В този участъка ще бъдат построени 3 тунела – „Симитли“ /с дължина 211 м/, „Ракитна“ /1 135 м/ и „Стара Кресна“ /1 052 м/. Те ще бъдат с инсталации и системи за пожароизвестяване, вентилация, електроснабдяване, осветление, управление на движението и т. н. Ще бъдат изградени 10 виадукта с обща дължина 3,5 км, както и 3 броя надлези и подлези.

Индикативната стойност на лот 3.2.1 e 444 796 305 лв. без ДДС.

В лот 3.2.2 – с дължина 10,4 км, е участъкът от лявото платно на автомагистралата от км 389+100 до км 399+500. В този лот е включен и обходния път на Кресна, който е 5,5 км (от км 396+137 до км 401+691). Габаритът на пътя е Г10.50 – с две ленти за движение с ширина 3.5 м, водещи ивици по 0.25 м и два банкета с ширина 1.5 м. При надлъжен наклон над 4% е предвидена трета лента за товарните автомобили. При обходния път на Кресна ще бъде изградена площадка за краткотраен отдих, която ще бъде с електричество, вода и канализация. От площадката ще има и връзка с населеното място Кресна.

В участъка ще бъдат изградени 4 тунела – „Тисата“ /с дължина 171 м/, „Света Неделя“ /1,3 км/, тунел „Кресна 1“ /358 м/ и „Кресна 2“ /230 м/. Те ще бъдат с инсталации и системи за пожароизвестяване, вентилация, електроснабдяване, осветление, управление на движението и т. н. В участъка ще има 11 виадукти с приблизителна дължина 5 км, както и 9 надлези и подлези. Чрез пътен възел „Кресна“ – при км 401+640, ще се осигурява достъпа в посока Кулата, София, път I-1.

Индикативната стойност за изпълнение на обществената поръчка за лот 3.2.2 е 430 525 209 лв. без ДДС.

И на двата лота трафикът ще се регулира чрез Интелигентни транспортни системи и системи за наблюдение – пътни станции за засичане на трафика, за видеонаблюдение, метеорологично наблюдение и др.

Срокът за изпълнение на всяка от обществените поръчки е 1556 дни и включва времето за проектиране и строителство.

Кандидатите за проектиране и изграждане на лот 3.2.1 могат да подават офертите си до 17,30 ч. на 8 ноември 2018 г., а за лот 3.2.2 до 17,30 ч. на 15 ноември 2018 г.

…………….

Инж. Глосов: През следващата седмица стартира обществената поръчка за изграждането на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле

25.08.2018 19:46 сайт АПИ

 2024 г. е срокът за доизграждане на АМ "Хемус". Инж. Глосов припомни, че преди седмица стартира строителството  на участъка Белокопитово – Буховци в посока София, който в рамките на година и половина ще бъде завършен. Очаква се следващия летен сезон да е готова и отсечката  от Ябланица до Боаза. Работата на нея  започна в  края на март и досега са изпълнени над 35-38% от строителните дейности. Когато бъде готова "Хемус" от София до Варна, при спазване на правилата за движение,  ще  се стига за 4- 5 часа, като с това ще се спестят  поне 2 часа на пътуващите, каза инж. Глосов.

Относно състоянието на мостовите съоръжения по автомагистралите "Хемус" и "Тракия" инж. Глосов подчерта, че пътната агенция от няколко години работи по обновяването на  съоръженията и всички виадукти по автомагистралите и първокласни и второкласни пътища са обследвани. Направеният   анализ показва, че  17 виадукта се нуждаят от  възстановителни дейности. В момента на „Хемус“ се ремонтират виадуктите "Потоп“ при 19-ти км, „Коренишки дол“, както и съоръжението  при 33-ти км – преди тунел „Витиня“. На АМ „Тракия“ се работи на два съоръжения – при км 37, което беше компрометирано след преливането на общински язовир при Ихтиман,  и при км 20-ти. Председателят на УС на АПИ съобщи, че на АМ „Хемус“  предстои да се ремонтират още съоръжението при 37-ми км и виадуктът „Разлив“ при  51-ви км. Отделно вече се работи и на неремонтираната тръба за София на тунел „Витиня“.  Той посочи още, че 8 -10 години е срокът, в който е нужно да се извършват периодични ремонтни дейности.

През следващата седмица ще стартира обществената поръчка за изграждането на лот 3.2 на АМ „Струма“ през  Кресненското дефиле за над 800 млн.  лв., заяви председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Светослав Глосов в ефира на телевизия Bulgaria on Air. Крайният срок за завършването на автомагистралата е 2023 година, съобщи инж. Глосов.

………….

Стартира търгът за участъка от “Струма” през дефилето

26.08.2018 20:30; 24 часа

През тази седмица пътната агенция ще стартира обществената поръчка за изграждането на участъка от магистрала “Струма” през Кресненското дефиле. Стойността е над 800 млн. лв., заяви председателят на управителния съвет на АПИ Светослав Глосов по Bulgaria ON AIR. По проект ще има две платна – в посока Гърция трафикът ще минава по сегашния път, а на връщане – по изцяло ново трасе. Строителството трябва да започне догодина и да завърши в средата на 2023 г., когато трябва да е готова и цялата магистрала. До края на годината трябва да е готов участъкът между Кресна и Сандански, което е 6 месеца по-рано от предвидения срок. Участъкът е дълъг 24 километра.

……………

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст