„Индустриален парк Шумен“ расте с нова подзона

Авточасти

"Индустриален парк Шумен" продължава да се разширява с новата   си подзона "С". Започнатият през 2009 г. проект има за цел да се създаде модерен тип промишлена зона върху площ от 2 400 000 кв. м, разделени на четири подзони, които по план трябва да се изградят и развият в три последователни етапа.

Свободните парцели в парка се оказват недостатъчни, а и не удовлетворяват изискванията на инвеститорите. Затова сега започва вторият етап от строителството, след като подзона "А", с площ около 300 дка, е изцяло завършена като инфраструктура, а над 75% от площите й са вече заети. В нея са привлечени 18 компании, които са създали 1000 работни места. Улесненията за потенциалните инвеститори и бързото им обслужване от общинската администрация обуславят засиления интерес към парцелите в Индустриалния парк – 11 от четиринадесетте към момента фирми, които са построили или предстои да строят предприятия в парка, са привлечени от 2015 г. насам.

Интересът и запитванията от нови инвеститори е наложило да се продължи разширението на територията с новата подзона "С", чиято площ е около 450 декара. Очаква се до края на годината да бъде изградена инфраструктурата в нея и след това тези имоти ще бъдат предлагани на инвеститори. "И в най-смелите си мечти не съм очаквал, че само за две години ще успеем да завършим този етап от изграждането на парка", отбелязва кметът на община Шумен Любомир Христов. С тази инвестиция се очаква да се върнат младите хора в града, както и да се задържат тези, които са още тук.  А конкуренцията между фирмите съответно  да повиши и заплатите.

Турската компания Beydemir Sac Profil е поредният инвеститор. Той вече е купил парцел в "Индустриална зона Шумен" и ще изгражда  завод за метални палети и каси за партньори от автомобилната индустрия в Европа. Инвестицията на българскотот й дружество – "Бейдемир металуъркс", е на стойност между 1 млн. и 2 млн. евро, а предприятието се очаква да заработи догодина. Бизнес планът предвижда да се създадат между 20 и 50 работни места.

Приключили са преговорите за изграждане и на ново предприятие за производство на табли и колички за сервиране, с което ще се разкрият около 300 работни места. Липсата на магистрала пречи на развитието на региона, отбелязва Николай Тончев, управител на "Индустриален парк Шумен". Колкото по-бързо се доизгради "Хемус", толкова по-бързо ще се възроди и северният регион на България. Друг проблем, според него, е осигуряването на  квалифицирана работна ръка.

Проектът в Шумен е пример за успешното партньорство между частен бизнес и община през последните години. В "Индустриален парк Шумен" 60% от капитала  държи  фирмата "Ники-БТ", а останалите 40% са собственост на община Шумен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст