Европа ни подсети за въздуха в столицата

Мръсен въздух

През летните месеци за качеството на въздуха в София се говори малко по простата причина, че в даден момент почти всеки поема към приятния морски бриз. Позабравената тема обаче сега се връща в дневния ред след публикувания през седмицата критичен доклад на Европейската сметна палата.

Европейският одит констатира, че по отношение на замърсяването с фини прахови частици в столицата почти липсва напредък от 2009-а насам. Градът не разполагал и с пунктове за мониторинг от промишлен вид, въпреки че в него се намират електроцентрали и други промишлени обекти. 

Сметната палата на ЕС обръща внимание, че строителни дейности са наложили през 2014 г. преместването на станция "Орлов мост". Преди това тя е отчитала най-големия брой дни с концентрации на фини прахови частици, превишаващи пределно допустимите стойности. След преместването ѝ честотата на измерените превишения е намаляла рязко.

Най-сериозният упрек към столичната управа е, че планът за качество на въздуха на София не съдържа никакви мерки за намаляване на емисиите от домакинствата, които са значителен източник на замърсяване. Като пример се дава, че градът няма проекти, насочени към намаляване на емисиите от битово отопление.

Одиторите от Европейския съюз припомнят, че неотдавна Еврокомисията е спечелила съдебни дела срещу България във връзка с превишаването на пределно допустимите норми за замърсяване на въздуха. В доклада им е отбелязано също така, че общото целево финансиране от общността за страната е намаляло през последния програмен период с 58 % спрямо предишния.

Единствената положителна нотка може би е констатираният напредък по проектите за модернизиране на обществения транспорт.

На свой ред столичният кмет Йорданка Фандъкова отчете, че за последните седем години София има подобрения по всички показатели за замърсяване на въздуха, като по някои от тях подобрението е повече, отколкото в градове като Брюксел и Милано.

"В последните две години –  заяви тя пред една от националните телевизии в четвъртък (13 септември) – говорим много по тази тема, което е важно, защото няма една мярка и една институция, която да се справи с този проблем". Според нея при всички случаи градове като Краков, който също е оценен от европейския одит, са били с много по-лоши показатели. По думите на Фандъкова за замърсяването на въздуха от битовото отопление, докладът е писан в минал период, а общината вече имала програма с конкретни мерки. Имала и проекти, с които ще кандидатства по оперативната програма "Околна среда".

"Нашата програма, която наричаме "100 мерки"…, е много конкретна, няма позната мярка в европейски град, която да не е заложена и по която да не работим", увери градоначалникът.

"Подобрение има – било то чрез отопление с екопелети, или с продължаване на газификацията на домакинствата. Миналата година подменихме инсталациите на 22 детски градини и училища с възобновяеми източници, но най-трудно е с отделните домакинства", посочи кметът на София.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст