„Виждаме една целенасочена политика срещу правото на гражданите и организациите да защитават околната среда“. Това заяви в предаването „12+3“ Регина Колева от сдружение „За Земята“. „Думата е тъга – затова, че законодателният процес в България протича по този начин, протича на толкова ниско ниво, с обиди и неистини. Явно и политиката на това правителство показва, че дейността на екологични организации, които защитават права на граждани, които се борят за една по-чиста околна среда, които се борят срещу това проекти да бъдат реализирани за месеци в защитени територии, да се потъпкват регулационни планове – явно работата на такива организации много пречи на управляващите“.
Освен общо повишените такси, има въвеждане на т.нар. пропорционални такси, подчерта Колева относно промените в АПК и обясни: „Това се случва за пръв път в административното правораздаване в България и то е неприсъщо за него. Въвежда се една такса, която е за екологични дела и при която, за да жалиш такива дела, таксата ще бъде процент от материалния интерес, а тук е много сложно да се каже какъв е материалният интерес. Това поставя много спорове. Таванът на тази такса е 4500 лв. Затова протестират екологичните организации. Никой не можа да обясни какво е материален интерес. С много неверни твърдения беше приет този законопроек и без всякаква дискусия. Имаше дебати, но нямаше дискусия, нямаше слушане на аргументите. Те не чуха мотивите на президентското вето, те не чуха това, което се казваше през цялото време от опонентите на тези промени“.
Сдружението ще сезира Комитета към Орхуската конвенция. Колева обясни: "Тази конвенция е нарушена с промените в АПК и с високите такси. Конвенцията изрично казва, че процедурите по екологични дела не трябва да са недостъпно скъпи. Сдружение „За Земята“ е решило и подготвя жалба до Орхуския комитет срещу промените. Ще включим в тази жалба не само промените в АПК, но и промените от миналата година в Закона за опазване на околната среда. България вече е в доста сложна международна позиция за неспазване на Орхуската конвенция. Години наред вече тече процедура, по която България е призната за виновна за това, че не осигурява достъп до правосъдие на екологични организации и да обжалват общи и подробни устройствени планове.
България е пред изключване от тази конвенция“.
Информация:
Орхуска конвенция
Конвенцията за достъп до информация, участието на обществеността в процеса на взимане на решения и достъп до правосъдие по въпроси на околната среда (Орхуска конвенция) се счита за нов модел на взаимоотношения на международно, национално и местно ниво.
Нейната цел е: гражданите, неправителствените организации, обществеността да могат да играят много по-съществена роля при формирането и осъществяването на политиката за опазване на околната среда и гражданите да бъдат своевременно и по-пълно информирани за качеството на жизнената среда, която ги заобикаля.
Тя съдейства за засилване на отговорността на гражданите за опазване на околната среда. Прилагането на практика на този модел съдейства за изпълнението на едни от основните принципи на устойчивото развитие, в контекста на решенията на Световната среща по устойчиво развитие проведена в Йоханесбург през 2002 г. Конвенцията е регионална – на държавите-членки на Икономическата комисия за Европа към ООН.
Република България подписа конвенцията при нейното откриване за подписване в Орхус, Дания, на 25 юни 1998 г., по време на Четвъртата министерска конференция "Околна среда за Европа".
Конвенцията влезе в сила през октомври 2001 г., когато набра необходимия брой ратифицирали я страни – 16.
Конвенцията бе ратифицирана от България със закон, който бе приет от Народното събрание на 2 октомври 2003 г.
Конвенцията е в сила за нашата страна от 16 март 2004 г.