За валутните търговци, които се опитват да разгадаят бъдещата посока за движение на щатската валута, ключът за отговора вероятно ще се окаже кривата на доходността на американските ДЦК. А привържениците на зелените пари би трябвало да са разтревожени, коментират експерти на "Бенк ъф Ню Йорк Мелън". Корелацията между доларовият индекс на агенция "Блумбърг" и на маржа между доходността на двугодишните и на десетгодишните щатски облигации се е засилила през последния месец и се движи в близост до най-високите си стойности от юни 2017-а. Нейното "заглаждане" подсказва слабост за американския долар.
Валутните стратези и паричните мениджъри са разделени в очакванията си за бъдещото поведение на зелените пари, които поскъпнаха с над 5% от средата на април насам заради силния растеж на американското стопанство, свиването на паричното предлагане и притока на капитали, търсещи убежище срещу ескалацията на търговските спорове в света. "Джей Пи Моргън асет мениджмънт" и "Ман груп" са сред играчите, които очакват по-нататъшно засилване на щатската валута. Докато "Дабъл лайн кепитъл" предвижда да се получи спад до края на 2018-а.
Всъщност скокът на доларовите котировки предизвика пак острата реакция на щатския президент Доналд Тръмп. Което в никакъв случай не отказва спекулативните инвеститори (като хеджинговите фондове) да залагат на по-нататъшно засилване на долара, сочат данните на щатската комисия за търговия на фючърсни контракти. На практика обаче и двете посоки на движение са еднакво възможни. Доларът може да поскъпне повече, ако инвеститорите продължат да търсят сигурни активи в хода на продължаващото влошаване на търговските отношения между Вашингтон и Пекин. Американската валута може и да поевтинее, ако щатското стопанство започне да прегрява и вероятността за охлаждане на икономиката завладее умовете на пазарните играчи.
Несигурността е накарала паричния мениджър "Франклин Темпълтън инвестмънтс" да поддържа неутрални доларови позиции и да прогнозира, че "метежът" на развиващите се пазари вече доближава дъното и повратната точка, макар че все още има страни като Филипините, чиито страдания ще продължат. Експертите на "Темпълтън" "играят" срещу филипинското песо и залагат на поевтиняване на австралийския към новозеландския долар. Те прогнозират, че австралийският долар ще се движи в диапазона 70-75 щ. цента и върви надолу не заради вътрешни фактори, а защото е попаднал в клопката на слабостта на развиващите се пазари.
"Голдмън Сакс асет мениджмънт" пък купува турски и аржентински правителствен дълг. Защото Филип Мофит – шеф на поделението за инструменти с фиксиран доход за Азиатско-тихоокеанския регион на финансовата компания, смята, че най-слабо представящите се развиващи се стопанства предлагат най-доходни търговски сделки с облигации през тази година.
Друго предвиждане на Мофит е, че еврото ще е най-силно и най-издържливо в сравнение с щатския и австралийския долар благодарение на скромния ръст на еврозоната и на стабилната парична политика на общността. Възможен е приток на капитали, търсещи сигурно убежище – отчасти заради огромния излишък по текущата сметка на региона.
Мофит очаква зелените пари да продължат да се засилват, по-специално срещу валутите на азиатските развиващи се пазари. Понижението на данъците и щедрата парична политика са в полза на долара, а ръстът на щатското стопанство може да продължи с около 2% поне още 12 месеца.
У нас
междубанковият валутен пазар през последните три дни на миналата седмица и през първите два на тази беше активен. Средният дневен валутен оборот достигна 2507 млн. евро (4903 млн. лева). Сделките в щатски долари имаха 1.1% дял от купената и продадена валута.