Кешът печели привърженици

валути

Сгромолясващите се фондови пазари от Китай до Гърция предполагат, че вложенията в бързоликвидни активи са най-добрият залог за световните инвеститори до края на силно колебливата 2018-а. Поне такова е мнението на Дуайфор Евънс – шеф на звеното за макростратегия на Азиатско-Тихоокеанския регион в "Стейт стрийт глоубъл маркетс" в Хонконг. В препоръка за клиентите си той пише, че е "време да се държи кеш" след масовите продажби, които започнаха в развиващите се пазари и се разпространиха впоследствие върху акциите на развитите държави.

Евънс предполага, че инвеститорите реализират печалби от изключително лесните възможности за правене на пари, изникнали през 2017-а. Защото когато пазарите се усложнят и станат по-рискови, е логично играчите да превръщат по-голям дял от активите си в налични средства.

Китайският базов индекс Shanghai Composite е загубил 20% от пазарната си оценка през тази година, гръцкият – 23%, а световният фондов MSCI All-Country World Index на 23 октомври се хлъзна до най-ниската си стойност за последните повече от 12 месеца.  Доверието на инвеститорите се срива от по-високите щатски лихви, от търговската война между Вашингтон и Пекин и от разправиите около бюджета на Италия.

Инвестиционната група CLSA също твърди, че е време за "отбрана". Фирменият стратег Матю Зийгъл е продал всичките си вложения в акции на европейски компании, разтревожен от растящата подкрепа за популистки политици, и е увеличил кешовите си позиции. Той подчертава, че в момента високоликвидните активи предлагат положителна реална доходност в Щатите за първи път от години. И ако тази тенденция продължи, ще видим значителен спад на борсовите индекси. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст