Доклад на Европейския съвет за външна политика: ЕС е притеснително фрагментиран

европейски съвет за външна политика есвп

Седем месеца преди изборите за Европейски парламент 28-те правителства в ЕС не могат да изградят стабилни и силни коалиции за постигането на общи цели, посочва изследване на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП), цитирано от БТА.

Проучването е проведено сред 800 политици и експерти, работещи по политиките на ЕС. Резултатите от проучването ЕС28, което излиза на всеки две години, са публикувани вчера в EU Coalition Explorer – интерактивен инструмент, който показва настоящите модели на сътрудничество, политическите приоритети на правителствата и техните предпочитани партньорства през следващите години.

Данните показват, че Европейският съюз е разделен на двустранни партньорства и малки групи, които не могат да дадат нов импулс на европейския проект заради различните си приоритети. Макар че френско-германският тандем остава основната коалиция, относителната й тежест значително е намаляла. Поради силни различия в приоритетите тя не успява да създаде по-голяма коалиция, която да работи стратегически по задълбочаването на европейската интеграция. Другите партньорства като Бенелюкс или Скандинавските страни не показват балансирани взаимоотношения. Така нареченият Ваймарски триъгълник на Франция, Германия и Полша остава само на думи: френско-полските отношения рядко биват споменавани според данните.

Йозеф Янинг, ръководител на офиса на ЕСВП в Берлин, твърди: "ЕС има нужда от нов гравитационен център от държави членки, подкрепящи интеграцията. Европейските столици трябва да работят за по-добри механизми, които да засилят ежедневното сътрудничеството отвъд съседните им държави. Всички страни членки на ЕС трябва да повишат координацията с партньорите си. Изследването EU Coalition Explorer помага да се идентифицират пропуските в партньорствата на всяка една страна."

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст