Николай М. Ваньов,
Финансов експерт
Каква седмица само! Очакванията за сериозни понижения на доходностите преди месец бяха минимални, а през изминалите няколко търговски дни видяхме пазарни движения, в които определено преобладаваха мрачните нюанси. В допълнение редица анализатори все повече говорят за глобално забавяне на икономическия растеж.
Както в почти всички основни събития, които раздвижват пазарите, мотивацията за последните движения на доходността и този път дойде от САЩ. След като в събота на срещата на лидерите на страните от Г-20 споразумение по търговския спор между президентите на САЩ и Китай изглеждаше почти сигурно, още в понеделник Доналд Тръмп попари позитивните очаквания в типичния си откровен туитър стил. Това доведе до своеобразно разтапяне на капиталовите пазари във вторник, като само за ден индексът на сините чипове в САЩ – DJIA, загуби почти 900 пункта. Данните за икономиката на САЩ са повече от добри, но въпреки това Фед заема все по-изчаквателна позиция за основните лихви – нагласите в момента са за максимум две повишения през 2019-а. Коктейлът от всички тези събития и новини през седмицата доведе до сериозно повишение на търсенето на трежърита, като десетгодишните облигации не просто преминаха, а направо прескочиха ключовите нива от 3%, завършвайки седмицата при 2.893% и спад от 11.6 базисни точки.
В Европа икономическата картина в никакъв случай не е по-добра от тази в САЩ. През седмицата дори се чуха анонимни гласове от ЕЦБ, които подсказаха, че е възможно да се прибегне отново до целева програма по изкупуване на ликвидност. Страхът, изглежда, владее пазарите, защото инвеститорите заложиха на сигурността на немските бундове – доходността на десетгодишните книжа отбеляза седмично понижение от 6.8 базисни точки до 0.244 на сто. Във Франция политическите страхове, свързани с протестите срещу президента Макрон, засега удържат търсенето на местни ДЦК, като доходността на десетгодишните отбеляза минимален седмичен спад от 2.5 базисни точки до 0.658 на сто.
Добрата новина поне засега е, че в периферията на еврозоната всичко изглежда относително спокойно. Най-големи, разбира се, остават рисковете за Италия, която още в края на тази година може да изпадне в рецесия след неочакваното понижение на БВП през третото тримесечие. Въпреки това като че ли популисткото правителство на Ботуша започва да узрява за сътрудничество с ЕК и очакванията са за отстъпки по бюджета на страната до нормите на Комисията. Италианските ДЦК бяха сред най-печелившите позиции през седмицата, като доходността по десетгодишните книжа се понижи с цели 11.8 базисни точки до 3.092 на сто. Испания видя добро търсене на последния за годината аукцион на държавни дългове, като десетгодишният матурит отбеляза спад на доходността от 5.2 базисни точки до 1.448 на сто.
Великобритания остава заключена във финалните преговори по плана на премиера Мей за Брексит. Въпреки голямата вероятност да бъде отхвърлен от долната камара на британския парламент, повечето анализатори смятат, че вариантът " Брексит без сделка" остава в рамките на 10 процента. Джилтовете се движеха в унисон с глобалните пазари, като доходността по десетгодишните британски ДЦК се понижи с 8.1 базисни точки до 1.280 на сто.