Американските шисти като спасителен пристан

валути

След последния спад на цените на суровия петрол големите нефтени групи планират по-мащабни  инвестиции в щатското  шистово гориво. Този  сериозен завой започна преди четири години, когато ОПЕК обяви война на американските шистови полета – тогава добивът от тях бе един от най-скъпите в света. И в общия случай – първият, загърбен от потребителите в трудни времена.

Цената на добитата от шисти суровина е паднала толкова сериозно в наши дни, че се е превърнала в спасително убежище за големите нефтени компании във времена на силни ценови колебания, осигуряващи  бързи и надеждни печалби дори когато черното злато загуби почти 30% от тазгодишната си върхова пазарна оценка в началото на октомври. Тогава суровият петрол от сорт "Брент" се бе устремил към 90 щ. долара за барел. А в късната следобедна европейска търговия на 12 декември котировките на контрактите с доставка през февруари 2019-а се движеха в близост до 61 щ. долара за барел, а лекият суров американски петрол тип WTI с доставка през януари 2019-а се търгуваше за 52 щ. долара за барел. 

Щатският шистов добив на петрол помогна за увеличаване на американското производство до рекордните средно 10.9 млн. барела на ден през тази година. Прогнозите на американската енергийна агенция са производството да скочи с нови 11% през 2019-а.

"Коноко Филипс" оповести в началото на седмицата, че ще похарчи половината от бюджета си за идната година в континенталните части на Щатите, а "Шеврон" ще инвестира у дома най-много за последното десетилетие, като 3.6 млрд. щ. долара ще отидат в Пермския басейн. Световните играчи "Анадарко петролиъм" и "Хес корп." пък планират да повишат разходите за американските си активи с над 40% през 2019-а.

Последният ценови колапс на черното злато предизвика "известни размествания в бюджета", сподели в интервю за агенция "Блумбърг" главният изпълнителен директор на "Коноко" – Райън Ланс. Той добави, че компанията вкарва повече пари в "неконвенционалната си позиция", визирайки шистовия добив. Ланс признава, че производственият ръст се забавя, но не спира при цени от 50 щ. долара за барел и със сигурност ще се увеличи при възстановяване на котировките до 60 долара за барел. Шефът на "Коноко" репликира скептиците, които смятат, че шистите няма да имат дълъг живот с довода, че те са огромен ресурс с голяма продължителност. 

Нефтените компании ще похарчат почти 124 млрд. щ. долара в Щатите през идната година – една трета от общите им капиталови разходи в световен мащаб, съобщи инвестиционната банкова консултантска група Evercore ISI. Това е с 10% повече, отколкото през 2018-а, докато разходите извън Северна Америка се очаква да нараснат със 7.2 процента.

Ланс информира, че американските петролни кладенци на "Коноко" в "Ийгъл форд шейл", "Пърмиън" и "Бекън фийлд" генерират печалба при цени около и над 50 щ. долара за барел. Регистрираната в Хюстън компания е помпала общо по 313 хил. барела дневно от трите региона през третото тримесечие – 25% от глобалното й производство. "Коноко" ще увеличи шистовото си производство с нови 25% през 2019-а след 35-процентния ръст през 2018-а.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на предмет "Религия и добродетели" в училищата?

Подкаст