На фона на отличните си резултати банките изпращат с усмивка 2018 година. Но на вратата чука 2019-а. А тя несъмнено ще мине под знака на процеса по приемането на България в Европейския банков съюз и Механизмa на обменните курсове (ERM ІІ), познат още като "чакалнята на еврозоната".
Предизвикателство за системата ще бъде прегледът на качеството на активите и стрес- тестовете, които се провеждат под наблюдението на Европейската централна банка в шест български банки. Резултатите от целия този процес се очакват през втората половина на следващата година.
Тези акценти откриваме и в изявленията на някои от най-важните за стабилността на банковия сектор личности – управителя на БНБ Димитър Радев, финансовия министър Владислав Горанов и председателя на Асоциацията на банките в България Петър Андронов. Те споделиха вижданията си на празничния коктейл, организиран от АББ по повод Празника на банкера. Събитието се проведе на 7 декември в София.
Петър Андронов
Позволете ми свободата да не повтарям отличните резултати на банките за 2018 година. Всички Вие сте ги виждали в данните на БНБ, в анализите на Асоциацията на банките, във вашите анализи. Вие разбирате от числа и знаете, че не само те са важни.
Затова бих искал да споделя с вас нещо друго. Ще използвам два английски израза, които не се превеждат буквално, а по смисъл. "Common sense", познат в българския като "здрав разум", и "Collateral damage", или "невинни жертви".
Празнуваме Св. Никола Чудотворец. Всички знаете, че епископ Никола е помагал на дъщерите на търговеца, подхвърляйки кесии със жълтици. Спасил е моряците, войниците, направил е още много чудеса. Здравият разум ни казва, че това не са чудеса, а добрини. За добрина например хората смятат да ти дадат жълтици и да не ги върнеш. Така се става светец, а не банкер. Да пази Господ сред нас да има някой, който е решил да става светец! А нашият покровител давал, т.е. подарявал, и по тази причина е един от най-почитаните в християнството. За покровител го смятат мнозина – не само търговците, моряците и ние, но и крадците, и затворниците. Навън или във Фейсбук някой би казал: Каква е разликата?
Сигурно е въпрос на здрав разум за много неща да не мислим като за чудеса. Еврозоната не е чудо, няма да реши автоматично проблемите ни, няма да ни заведе в рая. Но здравият разум ни казва, че това е по-добрия път за нас. През тази година ни поведоха натам. За да стигнем до еврозоната, шест банки ще бъдат прекарани през преглед на активите и стрес-тестове. Те ще трябва да работят двойно. Това май е пример за случайна жертва.
Всички в България, респ. банките, се радваме на икономически растеж. Здравият разум налага да гледаме трезво на него и да разграничаваме нашия национален принос от външната инерция. Така ще се радваме само колкото трябва.
Здравият разум казва, че няма по-хубаво време от сегашното за чистене на лоши кредити. Хубавото време обаче води до други случайни жетви – това са новите лоши кредити.
Здравият разум подсказва, че едва ли ще е чудо, ако ръстът на световната икономика се забави съществено или даже влезе в рецесия. Кой знае? Ако някой е виждал новите Майкъл Бери и Стив Айсман, които да диагностицират предстоящото, нека ги посочи.
ЕЦБ лекува прекалено дълго ниската инфлация с ниски лихви. И не само нея. Гражданите и бизнесът свикнаха с тях. Сега ЕЦБ евентуално ще нормализира паричното предлага с вдигане на лихвите. Банките ще трябва да ги трансферират към бизнеса и гражданите. Монетарната политика на ЕЦБ май ще има невинна жертва. Не искам да си помислям даже какво им подсказва здравият разум за това коя ще е тя.
Политиците в Европа и у нас, в това число броим и обществения защитник, ще имат много сцени и много представления догодина. Има избори, има други събития в Европа. Здравият разум ми казва, че именно по тази причина икономиката на Европа, а и икономиките в Европа ще станат невинни жертви. Ние, банките, вървим в комплект с тях.
Всичко това ми казва само че трябва да проявим днес много здрав разум, за да имаме малко демидж, какъвто и да е той – случаен или закономерен.
Тази седмица Бистра Георгиева и в. "БАНКЕРЪ" решиха да ме изненадат с награда. Но станах невинна жертва на натоварената ми програма. Здравият разум ми налага да им се извиня и да им благодаря. Извинявайте и благодаря от сърце.
Искам да благодаря и на министъра на финансите и няколко политици, които все още имат здрав разум. И като видят камера, не заработва инстинктът им да жертват стабилността.
Благодаря на БНБ за партньорството и коректността, на екипа на Асоциацията на банките – хора,
които са неслучайни жертви на лавината от регулации и на огромното количество текуща работа на банковото поле.
Владислав Горанов
"Създадените важни проблеми никога не могат да се решат на същото ниво на компетентност, на което са възникнали". До този извод е стигнал Айнщайн. Затова тръгнахме с Димитър Радев да хлопаме по европейските врати, за да направим геостратегически избор, който според мен е най-вътрешният кръг на интеграция в европейската цивилизация.
Тази година можем да си позволим да посрещнем празника на банкерите със самочувствието на хора, които са си свършили работата. Добрите резултати през годината дадоха възможност както да отчетете дивидент, но и да подобрите балансите, защото темата за редукцията на рисковете в Европа е все по-актуална. Горд съм, че по време на нашето председателство малка България успя да събере на една маса големите и почти да ги принуди да постигнат общ подход за банковия пакет за намаляване на рисковете в банковата система, което отключи процеса за ускорено реформиране на Европейския икономически и паричен съюз. Но темата за контролирането на рисковете в банковата система винаги е на дневен ред, защото и аз, и Вие, освен с парите на акционера, в повечето случаи работим с чужди пари. Трябва да сме особено отговорни.
През лятото на следващата година се надявам да можем да се поздравим с една дългоочаквана новина – че ще загубим част от суверенитета си, както казват някои, докато ние с управителя на БНБ смятаме, че ще възстановим част от суверенитета, присъединявайки българския лев към ERM II. След което, почти по естествен път, ще си дочакаме времето за влизането в еврозоната.
Факт е, че някои от банките ще поработят двойно. Този път за радост ще платят от Европа. Но пък ще получите една щампа за качество, която не всички имат. След шест месеца ще е ясно в коя група сме, дали Европа е на две скорости и къде заслужаваме да бъдем. Затова независимо че имаше много скептицизъм, че вероятно консервативното управление от страна на ЕЦБ ще наложи друг начин на мислене в част от колегите, това като цяло е добро. Доказа се, че "стара Европа" освен люлка на цивилизацията е и едно от най-богатите места в света. И сигурно има защо.
Това, което аз мога да обещая, е, че доколкото зависи от моите сили, на правителството и на партията, която представлявам, няма да допуснем да се забрави, че от едната страна на вашия баланс са кредитополучателите, но от другата отново са българските граждани. Този баланс никога не трябва да се губи и да се взема една от двете страни, защото това чупи модела и доверието в системата.
Димитър Радев
В края сме на една добра година за банковия сектор и икономиката. Разбира се, всеки път, когато ние се намираме в добри икономически времена, ние имаме този дефект, че мислим за времената, когато икономическото развитие няма да е толкова добро. Това беше една тема през цялата година, за която нееднократно разговаряхме.
Мисля, че това говорене беше подкрепено, особено в последно време, с конкретни действия. Предстои парламентът да приеме пакет от законодателни промени, които ще осигурят законодателна рамка не само за близкото сътрудничество между ЕЦБ и БНБ, но и за редица важни мерки – за кредитната дейност, за корпоративното управление на банките. БНБ също така предприема действия с инструментите, с които разполага – през следващата година ще активираме т.нар. антицикличен капиталов буфер. Секторът се подготвя добре за промяната в икономическия цикъл. Мисля, че това ще продължи и през следващата година.
Що се отнася до Централната банка, ще поставя два акцента. Единият от тях е неизменен в нашата работа – стриктното придържане към нашия мандат, или, казано по друг начин – стриктно изпълнение на закона. Лесно е да се каже, но не е лесно да се изпълни. Ясно е, че когато една централна банка не се придържа към мандата и прави по-малко, това е проблем. През последните години обаче сме свидетели и на обратното – че когато една централна банка се опитва да прави повече, това също може да бъде проблем. Следователно това, което правихме през настоящата година, беше да се придържаме към нашия мандат. Ако има някакви очаквания към Централната банка, те трябва да бъдат в същата посока. Това ще правим и през следващата година.
Втората тема е това, което аз много внимателно определям като интеграция в европейските финансови структури. В течение на времето както терминологията, така и задачите, които изпълнявахме в тази сфера, ставаха все по-конкретни. За тази и следващата година ключовите думи са няколко – "Банков съюз" и "Валутен механизъм". И това е, по което работим. Не искам да влизам в темата дали има печелещи и губещи от това, което ни предстои, включително и с тази задълбочена оценка и стрес-тестовете. Може да се спекулира и в едната, и в другата посока. Мисля, че е най-добре да не спекулираме.
Важно е да сме наясно, че тази тема е много по-голяма от Централната банка и банковия сектор. Тези неща не могат да се случат, ако няма съответна политическа подкрепа. Не могат да се случат, ако правителството и парламентът не действат в тази посока. В тази връзка министърът на финансите има много важен принос този процес да стартира и да продължава. Като казвам министъра на финансите, това, разбира се, означава министерството и правителството. Независимо от това, че обичаме да критикуваме парламента през цялото време, също мисля, че следват дневния ред по отношение на законодателната програма, необходима за целия този процес към еврозоната. С позитивизъм и сътрудничество можем да постигнем тези стратегически цели. Не трябва да се отклоняваме от тези стратегически цели – независимо от шума в системата, независимо от злободневните теми. Мисля, че посоката, която сме поели, е правилна и ако действително консолидираме всички усилия в тази посока, ще постигнем желания резултат.